Pałątkowate

Pałątkowate (Lestidae) to rodzina owadów należąca do ważek równoskrzydłych, która liczy dziś około 150 gatunków. W Polsce żyje 8 gatunków z tej rodziny owadów. W Europie mamy 9 gatunków z tej rodziny w dwóch rodzajach.

Wygląd

To niewielkie ważki. Ich ciało ma zwykle metalizujący, zielony lub brązowy kolor, czasem z niebieskawym nalotem. Skrzydła przeźroczyste, z wydłużonymi pterostygmami, znajdującymi się na ogół nad co najmniej dwoma komórkami skrzydłowymi. W spoczynku skrzydła układają się pod kątem w stosunku do kierunku ciała, choć są pewne wyjątki. Samce mają długie i zakrzywione przydatki analne.

Sortuj według:

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Pałątka pospolitaPałątka pospolita PL

Lestes sponsa

Pałątka pospolita to pospolita w Polsce ważka. Skrzydła układa wzdłuż ciała pod skosem. Zasiedla drobne, nawet tymczasowe zbiorniki wodne. W spoczynku skrzydła pałątki pospolitej układają się wzdłuż ciała po lekkim skosie. Pterostigmy są ciemnobrązowe.


Pałątka zielonaPałątka zielona PL

Lestes viridis

Pałątka zielona (Lestes viridis) to gatunek rodzimej ważki z rodziny pałątkowatych, występujący dość pospolicie w naszym kraju. Ważki te u obu płci są metalicznie zielone. Nie mają niebieskiego nalotu. Charakterystyczne są jasne pterostigmy.


Straszka pospolitaStraszka pospolita PL

Sympecma fusca

Straszka pospolita to dość pospolity w Polsce przedstawiciel pałątkowatych. Skrzydła układa wzdłuż ciała. Ma kolor ciała i wzór upodabniający ją do otoczenia. Ważki te zimują z dala od zbiorników wodnych na roślinach. Co ciekawe, czasem zasypuje je śnieg.

Inne gatunki

  • Pałątka południowa (Lestes barbarus)
  • Pałątka niebieskooka (Lestes dryas)
  • Pałątka wielkoplama (Lestes macrostigma)
  • Pałątka mała (Lestes virens)
  • Straszka syberyjska (Sympecma paedisca)

Występowanie i środowisko

Ważki te występują na wszystkich kontynentach świata poza Antarktydą. Są spotykane nad zbiornikami wody stojącej, porośniętymi bujną roślinnością, w tym szuwarową.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać dorosła lub zimują jaja. Nie są bardzo płochliwe, stąd dość łatwo można je obserwować o ile już się już znajdzie.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na wodnych roślinach. Podczas składania jaj, samiec przytrzymuje samicę.

Pożywienie

To drapieżniki zarówno w postaci larwalnej jak i dorosłej.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Na przykład straszki pospolite zimują z dala od zbiorników wodnych na roślinach zielnych. Co ciekawe, czasem zasypuje je śnieg. Owady te wykazują niewielką ruchliwość nawet podczas niewielkich mrozów.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-07-05, RODZ-317


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
straszka pospolita
   

Okres lotu straszki pospolitej.

          

W tych miesiącach następuje przeobrażenie larwy w postać dorosłą straszki pospolitej.

ukryj/pokaż
pałątka pospolita
        

Okres lotu pałątki pospolitej.

ukryj/pokaż
pałątka zielona
         

Trwa okres lotu pałątki zielonej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.