Logo Media Nauka

Pałątka pospolita (Lestes sponsa)
© hfox - Fotolia.com

Pałątka pospolita

Pałątka pospolita (Lestes sponsa) to pospolita w naszym kraju ważka z rodziny pałątkowatych. Samce mają zielony kolor z metalicznym połyskiem, samice są miedziane. Na dwóch pierwszych segmentach odwłoka oraz na jego końcu znajduje się niebieski odcień. W spoczynku skrzydła pałątki pospolitej układają się wzdłuż ciała po lekkim skosie. Pterostigmy są ciemnobrązowe. Pokładełko samicy sięga końca odwłoka. Larwa jest podłużna, ma blaszki skrzelowe z ciemnymi, poprzecznymi przepaskami.

Występowanie i środowisko PL

Ważka ta występuje na terenie całego kraju. Poza naszymi granicami jest obecna w zachodniej części Azji oraz w prawie całej Europie. Zamieszkuje zarośnięte zbiorniki wodne, nawet małe i tymczasowe, takie jak kałuże i rowy.

Tryb życia i zachowanie

Zimują jaja. Pałątka pospolita nie jest płochliwa i dzięki temu jest łatwa w obserwacji.

Pożywienie

To drapieżnik zarówno w postaci larwalnej jak i dorosłej.

Rozmnażanie

Samiec ma szczypcowate przydatki, którymi chwyta samicę za głowę i zagina odwłok. Samica zaś zagina odwłok w kierunku narządu rozrodczego samca. Samiec łączy się z samicą, tworząc sercowaty twór i kopuluje. Pozostaje złączony z samicą także podczas składania jaj. Samica składa jaja wewnątrz roślin wodnych, schodzi przy tym z samcem pod wodę. Larwy rozwijają się 2-3 miesiące. Rozwój zaczyna się wiosną.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-08-15, GAT-918


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Pałątka pospolita
        

Okres lotu pałątki pospolitej.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki owadów

ikonaPałątka mała
Lestes virens
ikonaPałątka południowa
Lestes barbarus
ikonaPałątka zielona
Lestes viridis
Pałątkowate
Pałątkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.