PL

Straszka pospolita

Straszka pospolita (Sympecma fusca) to dość pospolita w naszym kraju ważka z rodziny pałątkowatych. Kolor obu płci jest jasnobrązowy. Na grzbiecie występuje ciemny rysunek. Ważka ta składa w spoczynku skrzydła wzdłuż ciała co jest wyjątkowe u pałątkowatych, choć charakterystyczne dla rodzaju, do którego należy. Samicę od samca odróżnia kształt przydatków analnych.


Straszka pospolita(Sympecma fusca)
© scarlet61 - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Preferuje zbiorniki wody stojącej z rozwiniętą roślinnością wodną i przybrzeżną. Jesienią ważki te można zauważyć z dala od zbiorników wodnych. szykują się wówczas do zimowania. W Polsce występuje pospolicie na terenie całego kraju oprócz terenów górskich i rejonów północno-wschodnich.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać dorosła z dala od wodnych zbiorników.

Pożywienie

Larwy i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Gody odbywają się tuż po zimie, wczesną wiosną. Samiec łączy się z samicą w celu dokonania kopulacji oraz złożenia jaj do obumarłych części roślin wodnych, samiec wówczas przytrzymuje samicę. Larwy rozwijają się przez około 2-3 miesiące.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Ważki te zimują z dala od zbiorników wodnych na roślinach. Co ciekawe, czasem zasypuje je śnieg. Owady te wykazują niewielką ruchliwość nawet podczas niewielkich mrozów.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-07-05, GAT-881

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Straszka pospolita
   

Okres lotu straszki pospolitej.

          

W tych miesiącach następuje przeobrażenie larwy w postać dorosłą straszki pospolitej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.