Omomiłkowate

Omomiłkowate (Cantharidae) to rodzina chrząszczy, która liczy dziś w Polsce 83 gatunki.

Wygląd

To chrząszcze o niewielkich rozmiarach. Ich ciało jest smukłe. Niewielka głowa jest wąska. Pokrywy skrzydłowe często nie zakrywają całego odwłoka. Ubarwienie bardzo różne: czerwone, pomarańczowe, szare, czarne. Niektóre gatunki mają na przedpleczu plamkę w kształcie serca. Na pokrywach nierzadko znajdują się różne plamy. Pancerz jest miękki. Odnóża są typu bieżnego. Czułki są nitkowate i dość długie. Wiele gatunków w składzie krwi ma różne rodzaje trucizn. Larwy wydają się aksamitne, pokryte delikatnymi włoskami.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Cantharis rusticaCantharis rustica PL

Cantharis rustica

Cantharis rustica to chrząszcz z rodziny omomiłkowatych. Czułki u nasady jaśniejsze, przedplecze pomarańczowe z ciemna plamką pośrodku, pomarańczowe są też odnóża przy tułowiu. Pokrywy skrzydłowe ciemne, nie przysłaniają elementów odwłoka


Zmięk żółtyZmięk żółty PL

Rhagonycha fulva

Zmięk żółty (Rhagonycha fulva) to nie tylko jeden z najbardziej pospolitych omomiłkowatych, ale jednocześnie jeden z najczęściej spotykanych chrząszczy w Polsce. Oczy są wyłupiaste, ciemne. Czułki dość długie, wieloczłonowe.


Rhagonycha femoralisRhagonycha femoralis

Rhagonycha femoralis

Rhagonycha femoralis to chrząszcz z rodziny omomiłkowatych. Ubarwienie głowy, odwłoka ciemne. ciemne są też uda i czułki od trzeciego członu. Nasada czułków, odnóża, przedplecze i pokrywy żółtawe.

Inne gatunki

  • Cantharis livida
  • Cantharis nigricans
  • omomiłek czarny (Cantharis obscura)
  • Cantharis pellucida
  • Malthodes marginatus
  • Rhagonycha gallica
  • Rhagonycha lignosa
  • Rhagonycha nigriventris

Występowanie i środowisko

To owady obecne w całym kraju. Najwęcej gatunków można spotkać w lesie, zarówno na drzewach jak i w ściółce.

Tryb życia i zachowanie

Wiele gatunków broni sę poprzez rozpylanie drażniących substancji ze specjalnych zbiorniczków. Samice niektórych gatunków przejawiają zachowania kanibalistyczne. Mogą pożreć samca podczas kopulacji.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Larwy rozwijają się w ziemi lub w próchniejącym drewnie. W cyklu życiowym pojawiają się 3-4 stadia larwalne.

Pożywienie

To drapieżniki. Dieta jest uzupełniana pyłkiem i nektarem kwiatowym. Na ogół chrząszcze te zjadają mszyce. Niektóre gatunki atakują ślimaki. Czasem owady te przejawiają kanibalizm.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Larwy tych chrząszczy czasem można spotkać na śniegu. Niegdyś ludzie upatrywali w tym zjawisku zwiastun wojny.

Samice omomiłków, podobnie jak modliszka, może pożreć samca podczas kopulacji. Samce wykształciły ciekawe zachowanie. Podczas kopulacji odchylają ciało maksywalnie ku tyłowi, aby uniknąć kontaktu ze szczękami samicy.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Zmięk żółty: Okres lotu zmięka żółtego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-09-18, RODZ-349Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.