Grzebacze szczerklinowate

Grzebacze szczerklinowate (Sphecidae) to rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce żyje 9 gatunków z tej rodziny owadów. Niedawno z rodziny tej wyszczególniono pewne gatunki do odrębnej rodziny Crabronidae.

Wygląd

Błonkówki te mają smukłą sylwetkę ciała. Odwłok w przedniej części jest zwykle bardzo cienki. Ubarwienie ciała na ogół czarne, poza kilkoma segmentami odwłoka, które są pomarańczowe. Aparat gębowy jest typu gryzącego. Za pomocą dość dużych żuwaczek, owad transportuje ofiary do kryjówki. Na tułowiu znajdują się szare włoski.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Prionyx subfuscatusPrionyx subfuscatus PL

Prionyx subfuscatus

Prionyx subfuscatus to błonkówka z rodziny grzebaczy szczerklinowatych. Ubarwienie ciała czarne. Skrzydła brązowawe, ułożone wzdłuż ciała.


Gliniarz naściennyGliniarz naścienny PL

Sceliphron destillatorium

Sceliphron destillatorium to gatunek błonkówki z rodziny grzebaczy szczerklinowatych. Ma smukłe czarno-żółte ciało.


Szczerklina gąsienicówkaSzczerklina gąsienicówka PL

Ammophila pubescens

Szczerklina gąsienicówka (Ammophila pubescens) to owad z rodziny grzebaczy szczerklinowatych. Ubarwienie czarne. Tylko część środkowa odwłoka jest pomarańczowa.


Szczerklina piaskowaSzczerklina piaskowa PL

Ammophila sabulosa

Szczerklina piaskowa (Ammophila sabulosa) to największa nasza szczerklina i jednocześnie najbardziej pospolita, podobna do pozostałych gatunków. Ma smukłą sylwetkę, jest czarna, za wyjątkiem pomarańczowych kilku segmentów odwłoka.


Szczerklina miernikówkaSzczerklina miernikówka

Ammophila heydeni

Szczerklina miernikówka (Ammophila heydeni) to gatunek błonkówki z rodziny grzebaczy szczerklinowatych. Najbardziej rozpoznawalną cechą tej błonkówki są czerwone przednie i środkowe odnóża, a także srebrzysty tułów.

Inne gatunki

  • szczerklina rośliniarkówka (Ammophila campestris)
  • wytrzeszczka terczówkowa (Astata boops)
  • dzierżeń skrzydłopasek (Miscophus spurius)
  • piaśnica rolnicówka (Padolonia affinis)
  • piaśnica czarnoruda (Padolonia hirsuta)
  • nęk swierszczojad (Sphex rufocinctus)
  • chwastosz karaczaniarz (Tachysphex lativalvis)
  • chwastosz długoszczęki (Tachysphex panzeri)

Występowanie i środowisko

Owady te są obecne na terenie całego kraju, choć tylko szczerklina piaskowa jest wszędzie dość pospolita. Owady te preferują piaszczyste tereny. Imagines siadają na kwiatach selerowatych.

Tryb życia i zachowanie

To owady o dziennej aktywności.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica kopie norkę w ziemi, do której znosi upolowanego owada i składa tam jedno jajo. Norka jest zamykana i maskowana. Część gatunków po kilku dniach doposaża norkę w kolejne owady. Larwy na ogół rozwijają się do maksymalnych rozmiarów już po kilkunastu dniach. Poczwarka jest typu wolnego. Owady te przechodzą przeobrażenie zupełne.

Pożywienie

Owady dorosłe odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Larwy są mięsożerne i żywią się larwami motyli nocnych, upolowanymi przez samicę oraz owadami prostoskrzydłymi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Szczerklina gąsienicówka: Okres lotu szzerkliny gąsienicówki.
        Szczerklina miernikówka: Okres lotu szczerkliny miernikówki
       Szczerklina piaskowa: Okres lotu szczerkliny piaskowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-04, RODZ-337Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.