Grzebacze szczerklinowate

Grzebacze szczerklinowate (Sphecidae) to rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce żyje 9 gatunków z tej rodziny owadów. Niedawno z rodziny tej wyszczególniono pewne gatunki do odrębnej rodziny Crabronidae.

Błonkówki te mają smukłą sylwetkę ciała. Odwłok w przedniej części jest zwykle bardzo cienki. Ubarwienie ciała na ogół czarne, poza kilkoma segmentami odwłoka, które są pomarańczowe. Aparat gębowy jest typu gryzącego. Za pomocą dość dużych żuwaczek, owad transportuje ofiary do kryjówki. Na tułowiu znajdują się szare włoski.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Owady te są obecne na terenie całego kraju, choć tylko szczerklina piaskowa jest wszędzie dość pospolita. Owady te preferują piaszczyste tereny. Imagines siadają na kwiatach selerowatych.

Tryb życia i zachowanie

To owady o dziennej aktywności.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica kopie norkę w ziemi, do której znosi upolowanego owada i składa tam jedno jajo. Norka jest zamykana i maskowana. Część gatunków po kilku dniach doposaża norkę w kolejne owady. Larwy na ogół rozwijają się do maksymalnych rozmiarów już po kilkunastu dniach. Poczwarka jest typu wolnego. Owady te przechodzą przeobrażenie zupełne.

Pożywienie

Owady dorosłe odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Larwy są mięsożerne i żywią się larwami motyli nocnych, upolowanymi przez samicę oraz owadami prostoskrzydłymi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Okres lotu szzerkliny gąsienicówki.
        Okres lotu szczerkliny miernikówki
       Okres lotu szczerkliny piaskowej.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-08-04, RODZ-337©® Media Nauka 2008-2023 r.