Szczerklina gąsienicówka

Szczerklina gąsienicówka (Ammophila pubescens)

© shaftinaction – stock.adobe.com

Szczerklina gąsienicówka (Ammophila pubescens) to owad z rodziny grzebaczy szczerklinowatych, podobny do szczerkliny rośliniarkówki. Samice są większe od samców. Ubarwienie czarne. Tylko część środkowa odwłoka jest pomarańczowa. Oczy duże, czarne.

Występowanie i środowisko PL

Błonkówka ta występuje dość pospolicie w Europie, w tym w Polsce, ale u nas jest nieco mniej liczna. Preferuje tereny piaszczyste, otwarte.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła występuje od czerwca do września. W lipcu samica buduje w piaszczystej glebie pionowy szyb. Piasek wysypuje w locie do około pół metra od otworu. Na głębokości 3-5 cm w szybie buduje norkę. Otwór norki przykrywa kamykiem lub innym ciałem stałym o precyzyjnie dobranej wielkości. Wyszukuje gąsienicę, żądli ją i zwykle na drugi dzień przynosi do norki, wciąga do środka, składa na niej jajo i zamyka otwór kamykiem, a także kilkoma mniejszymi kamykami przykrywa kamyk główny. Po 2 dniach samica sprawdza czy larwa się wykluła. Jeżeli tak, przynosi kolejne 1-3 gąsienice. W kolejnych dniach samica przynosi nawet 7 kolejnych gąsienic. Na koniec otwór zamyka i maskuje go piaskiem. W ten sposób samica oporządza jednocześnie nawet 3 gniazda.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-19 mm.

Pożywienie

Poluje na gąsienice motyli miernikowcowatych oraz sówkowatych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Filmy


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu szzerkliny gąsienicówki.

Pokrewne gatunki owadów


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Heiko Bellmann – Błonkówki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-707-8, MULTICO Oficyna wydawnicza 2011

© medianauka.pl, 2019-12-12, GAT-1503
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.