Logo Media Nauka

Szczerklina gąsienicówka (Ammophila pubescens)
© shaftinaction - stock.adobe.com

Szczerklina gąsienicówka

Szczerklina gąsienicówka (Ammophila pubescens) to owad z rodziny grzebaczy szczerklinowatych, podobny do szczerkliny rośliniarkówki. Samice są większe od samców. Ubarwienie czarne. Tylko część środkowa odwłoka jest pomarańczowa. Oczy duże, czarne.

Występowanie i środowisko PL

Błonkówka ta występuje dość pospolicie w Europie, w tym w Polsce, ale u nas jest nieco mniej liczna. Preferuje tereny piaszczyste, otwarte.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła występuje od czerwca do września. W lipcu samica buduje w piaszczystej glebie pionowy szyb. Piasek wysypuje w locie do około pół metra od otworu. Na głębokości 3-5 cm w szybie buduje norkę. Otwór norki przykrywa kamykiem lub innym ciałem stałym o precyzyjnie dobranej wielkości. Wyszukuje gąsienicę, żądli ją i zwykle na drugi dzień przynosi do norki, wciąga do środka, składa na niej jajo i zamyka otwór kamykiem, a także kilkoma mniejszymi kamykami przykrywa kamyk główny. Po 2 dniach samica sprawdza czy larwa się wykluła. Jeżeli tak, przynosi kolejne 1-3 gąsienice. W kolejnych dniach samica przynosi nawet 7 kolejnych gąsienic. Na koniec otwór zamyka i maskuje go piaskiem. W ten sposób samica oporządza jednocześnie nawet 3 gniazda.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-19 mm.

Pożywienie

Poluje na gąsienice motyli miernikowcowatych oraz sówkowatych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-12-12, GAT-1503

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Szczerklina gąsienicówka
         

Okres lotu szzerkliny gąsienicówki.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki owadów

ikonaSzczerklina miernikówka
Ammophila heydeni
ikonaSzczerklina piaskowa
Ammophila sabulosa
Grzebacze szczerklinowate
Grzebacze szczerklinowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Owady - Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Heiko Bellmann - Błonkówki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-707-8, MULTICO Oficyna wydawnicza 2011

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.