Logo Media Nauka

Zalęszczycowate

Zalęszczycowate (Oedemeridae) to rodzina chrząszczy. W Polsce żyje 26 gatunków z tej rodziny owadów w siedmiu rodzajach.

Wygląd

Ciało tych owadów jest silnie wydłużone. Ich głowa jest mała, oczy dość duże, wypukłe, czułki są najczęściej nitkowate. Pokrywy skrzydłowe od połowy długość delikatnie rozchodzą się na boki. Chrząszcze te zwykle mają niewielkie rozmiary ciała. Ubarwienie jest często metaliczne, zielone, niebieskie, czasem żółtawe. U owadów z rodzaju Oedemera występuje dymorfizm płciowy. Samce mają mocno zgrubiałe uda tylnych odnóży.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Lęszczyca wielka
Lęszczyca wielka PL

Oedemera femorata

Lęszczyca wielka (Oedemera femorata) to chrząszcz z rodziny zalęszczycowatych. Samiec ma wyraźnie zgrubiałe uda. Głowa i przedplecze czarne, pokrywy skrzydłowe pomarańczowe.


ZalęszczycaZalęszczyca PL

Oedemera virescens

Zalęszczyca spotykana jest na skrajach lasów. Ma zielone, metalizujące ciało. Samiec ma mocno zgrubiałe uda tylnych odnóży. Czułki są nitkowate. Głowa jest niewielka z dużymi, wypukłymi oczami złożonymi.

Inne gatunki

  • Calopus serraticornis
  • Ditylus laevis
  • Nacerdes melanura
  • Oedemera croceicollis
  • Oedemera flavipes
  • Oedemera podagrariae
  • Oedemera tristis

Występowanie i środowisko

Owady te najłatwiej znaleźć na łąkach w bliskości lasów oraz w lasach. Są obecne na terenie całego kraju, ale tylko nieliczne gatunki występują pospolicie.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na wiosnę i wczesne lato. Rozwój trwa rok.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się nektarem i pyłkiem kwiatów, larwy żywią się tkanką roślinną, żyjąc w łodygach roślin, często martwych. Larwy pewnych gatunków drążą korytarze w drewnie drzew.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Owady te należą do chrząszczy zapylających.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Lęszczyca wielka: Okres występowania imago lęszczycy wielkiej.
        Zalęszczyca: Okres występowania postaci dorosłej zalęszczycy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2015-07-31, RODZ-330Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.