Zalęszczycowate

Zalęszczycowate (Oedemeridae) to rodzina chrząszczy. W Polsce żyje 26 gatunków z tej rodziny owadów w siedmiu rodzajach.

Ciało tych owadów jest silnie wydłużone. Ich głowa jest mała, oczy dość duże, wypukłe, czułki są najczęściej nitkowate. Pokrywy skrzydłowe od połowy długość delikatnie rozchodzą się na boki. Chrząszcze te zwykle mają niewielkie rozmiary ciała. Ubarwienie jest często metaliczne, zielone, niebieskie, czasem żółtawe. U owadów z rodzaju Oedemera występuje dymorfizm płciowy. Samce mają mocno zgrubiałe uda tylnych odnóży.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Owady te najłatwiej znaleźć na łąkach w bliskości lasów oraz w lasach. Są obecne na terenie całego kraju, ale tylko nieliczne gatunki występują pospolicie.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na wiosnę i wczesne lato. Rozwój trwa rok.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się nektarem i pyłkiem kwiatów, larwy żywią się tkanką roślinną, żyjąc w łodygach roślin, często martwych. Larwy pewnych gatunków drążą korytarze w drewnie drzew.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Owady te należą do chrząszczy zapylających.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres występowania imago lęszczycy wielkiej.
        Okres występowania postaci dorosłej zalęszczycy.Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-07-31, RODZ-330©® Media Nauka 2008-2023 r.