Karmazynkowate

Karmazynkowate (Lycidae) to rodzina chrząszczy, do której zaliczamy w Polsce tylko 8 gatunków owadów.

Wygląd

Owady dorosłe mają czerwone ubarwienie. Głowa i czasem przedplecze są na ogół czarne. Ich ciało jest silnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Pokrywy często są żeberkowane. Nierzadko na przedpleczu znajduje się ciemniej zabarwione wgłębienie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Dictyoptera auroraDictyoptera aurora PL

Dictyoptera aurora

Dictyoptera aurora to gatunek chrząszcza z rodziny karmazynkowatych. Odnóża i głowa są czarne, przedplecze czerowno-czarne, natomiast pokrywy są czerwone z podłużnym żeberkowaniem z delikatną siateczką.


Ogniokryw czarnoczerwonyOgniokryw czarnoczerwony PL

Pyropterus nigroruber

Ogniokryw czarnoczerwony (Pyropterus nigroruber) to gatunek chrząszcza z rodziny karmazynkowatych. Ma jaskrawo ubarwione, czerwone pokrywy skrzydłowe, żeberkowane. Przedplecze oraz głowa są czarne.

Inne gatunki

  • Platycis minutus

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w tropikach. To owady leśne.

Tryb życia i zachowanie

Dorosłe osobniki siadają na próchniejącym drewnie, a także na kwiatach selerowatych.

Morfologia i anatomia

Owady te osiągają 7-14 mm długości ciała. Odnóża są typu krocznego, czułki paciorkowate lub piłkowane.

Rozmnażanie

Samica jaja składa w pęknięciach kory próchniejących drzew albo bezpośrednio do gleby.

Pożywienie

Osobniki dorosłe często nie pobierają pokarmu i giną zaraz po odbyciu godów. Larwy odżywiają się substancjami powstałymi z fermentacji drewna podczas jego rozkładu. Zjadają też drobne owady.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Ogniokryw czarnoczerwony: Okres występowania postaci dorosłej owada o nazwie ogniokryw czarnoczerwony.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-12-27, RODZ-546Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.