Wysmugowate

Wysmugowate (Sapygidae) to rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych, do której zaliczamy około 80 gatunków, z czego w Polsce tylko 4.

Wygląd

Błonkówki o wysmukłej sylwetce ciała, wydłużone. Ubarwienie czarne z jaskrawymi, żółtymi lub białymi elementami na odwłoku. Głowa ma stosunkowo duże rozmiary, oczy wielkie, czułki grube. Skrzydła brązowawe, ułożone wzdłuż ciała.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Sapyga quinquepunctataSapyga quinquepunctata PL

Sapyga quinquepunctata

Sapyga quinquepunctata to gatunek błonkówki z rodziny wysmugowatych. Ciało wysmukłe, czarne z czerwonymi elementami i żółtymi lub białymi plamami na odwłoku.

Inne gatunki

  • wysmuga pszczelnica, wysmuga buławnica (Monosapyga clavicornis)
  • smużynka (Sapygina decemguttata)

Tryb życia i zachowanie

To pasożyty gniazdowe. W Polsce atakują pszczoły wałczatki, porobnice, murarki i miesierki. Preferują pogodne, słoneczne dni.

Morfologia i anatomia

Długość ciała nie przekracza kilkunastu milimetrów.

Rozmnażanie

Po zapłodnieniu samica szuka gniazd wybranych rodzajów pszczół i składa w nich jaja. Larwa niszczy jajo gospodarza, zjadając jego zawartość, a później odżywia się zawartością zapasów w komorze gniazdowej.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Błonkówki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-707-8, MULTICO Oficyna wydawnicza 2011
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2020-11-15, RODZ-577Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.