Wysmugowate

Wysmugowate (Sapygidae) to rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych, do której zaliczamy około 80 gatunków, z czego w Polsce tylko 4.

Wygląd

Błonkówki o wysmukłej sylwetce ciała, wydłużone. Ubarwienie czarne z jaskrawymi, żółtymi lub białymi elementami na odwłoku. Głowa ma stosunkowo duże rozmiary, oczy wielkie, czułki grube. Skrzydła brązowawe, ułożone wzdłuż ciała.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • wysmuga pszczelnica, wysmuga buławnica (Monosapyga clavicornis)
  • smużynka (Sapygina decemguttata)

Tryb życia i zachowanie

To pasożyty gniazdowe. W Polsce atakują pszczoły wałczatki, porobnice, murarki i miesierki. Preferują pogodne, słoneczne dni.

Morfologia i anatomia

Długość ciała nie przekracza kilkunastu milimetrów.

Rozmnażanie

Po zapłodnieniu samica szuka gniazd wybranych rodzajów pszczół i składa w nich jaja. Larwa niszczy jajo gospodarza, zjadając jego zawartość, a później odżywia się zawartością zapasów w komorze gniazdowej.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Błonkówki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-707-8, MULTICO Oficyna wydawnicza 2011
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2020-11-15, RODZ-577©® Media Nauka 2008-2023 r.