Sieciarki

Sieciarki (Neuroptera) to rząd owadów, który liczy dziś około 4000 gatunków. W Polsce żyje około 90 gatunków. Owady te są znane od permu, a więc jest to stara grupa owadów.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Mrówkolew plamisty, mrówkolew plamoskrzydłyMrówkolew plamisty, mrówkolew plamoskrzydły PL

Euroleon nostras

Mrówkolew plamisty (Euroleon nostras) to gatunek owada z rodziny mrówkolwowatych. Na dużych skrzydłach występują brązowe plamy. Czułki są grube i dość krótkie, wygięte na końcu.


Mrówkolew pospolityMrówkolew pospolity PL

Myrmeleon formicarius

Mrówkolew pospolity (Myrmeleon formicarius) to dość duży owady podobny nieco do ważki. Larwy budują w piasku lejkowate pułapki, w które łapią zwykle mrówki. Skrzydła w stanie spoczynku składane są na bokach odwłoku dachówkowato.


ZłotookZłotook PL

Chrysoperla spp.

To pospolita, zielona sieciarka, stosowana do walki z mszycami. Poszczególne gatunki bardzo trudno od siebie odróżnić. Wybrane gatunki: złotook drapieżny (Chrysoperla carnea).Inne gatunki

  • strumycznik zwyczajny (Osmylus chrysops)

Występowanie i środowisko

W Polsce to owady pospolite na terenie całego kraju. Owady te można spotkać na drzewach i krzewach. Larwa mrówkolwa żyje w piasku.

Tryb życia i zachowanie

Zimowanie owadów ma miejsce w kokonach. Przeobrażenie zupełne następuje wiosną. Owady dorosłe latają słabo, loty odbywają się w okresie od maja do jesieni. Zwykle owady te latają o zmierzchu lub w nocy.

Morfologia i anatomia

To owady latające. Kształt ciała bywa różnorodny, w zależności od gatunku owada. Głowa ma najczęściej kształt kulisty, narządy gębowe są typu gryzącego. Oczy są duże. Czułki są dobrze wykształcone, zwykle duże, nitkowate. Tułów ma wyraźny podział. Skrzydła obu par są zwykle duże, przezroczyste, gęsto użyłkowane, o podobnej budowie, układające się w stanie spoczynku jak dachówki na odwłoku. Odnóża są bieżne, u rodziny Mantispidae pierwsza para jest chwytna. Odwłok jest zbudowany z 10 segmentów.
Układ pokarmowy larw jest ślepo zakończony. Larwy nie mogą więc wydalać strawionego pokarmu. Dopiero osobniki dorosłe mają ujście jelita na zewnątrz.

Rozmnażanie

Rozwój tych owadów przebiega z przeobrażeniem zupełnym. Larwy są drapieżnikami, najczęściej mają zdolność aktywnego ruchu. Larwy z rodziny Sisyridae rozwijają się w wodzie, pozostałe na lądzie. Larwy mają szczęki w kształcie uzębionego ryjka.

Linienie odbywa się raz (Mantispidae), cztery razy (Ithonidae) lub dwa razy (pozostałe rodziny). Przeobrażenie następuje w kokonie, który jest wytwarzany przez cewki Malpighiego (inaczej niż u pozostałych owadów).

Pożywienie

Są to owady drapieżne. Polują zwykle na inne owady, głównie mszyce. Larwy, łapiąc swoją ofiarę, pokrywają ją sokami trawiennymi. Pokarm pobierają w postaci płynnej. Niektóre odżywiają się jajami pająków.

Ochrona i zagrożenia

Niektóre owady z tego rzędu przyczyniają się do walki ze szkodnikami upraw (złotooki i życiorki).

Ciekawostki

Jelito larw nie ma ujścia na zewnątrz. Larwy więc nie wydalają z organizmu strawionych resztek pokarmu.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2015-02-01, ART-RZAD75Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Mrówkolew plamisty, mrówkolew plamoskrzydły
        

Okres lotu mrówkolwa plamoskrzydłego.

ukryj/pokaż
Mrówkolew pospolity
        

Okres lotu mrówkolwa pospolitego.

ukryj/pokaż
Złotook
    

Okres lotu złotooka.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.