Ziemikowate
Ziemikowate (Cydnidae) to rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych, do której zaliczamy około 700 gatunków, z czego w Polsce znamy 13 gatunków.
Wygląd
Ubarwienie zwykle czarne lub brązowe, czasem z jaśniejszymi plamami.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Cydnus aterrimus
Cydnus aterrimus to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny ziemikowatych. Ubarwienie czarne, rzadziej brązowawe, pokryte drobnymi punkcikami. Głowa jest silnie spłaszczona z wywiniętymi ku górze krawędziami.

Tritomegas bicolor
Tritomegas bicolor to gatunek pluskwiaka z rodziny ziemikowatych. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie, szerokie, ciemno ubarwione z jasnymi plamami po bokach na przedpleczu. Półpokrywy brązowawe.

Tritomegas sexmaculatus
Tritomegas sexmaculatus to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny ziemikowatych. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie, ciemno ubarwione z jasnymi plamami po bokach na przedpleczu. Rogi przedplecza ciemne.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Inne gatunki
- Adomerus biguttatus
- Byrsinus flavicornis
- Canthophorus dubius
- Canthophorus impressus
- Legnotus limbosus
- Legnotus picipes
- Microporus nigrita
- Ochetostethus opacus
- Sehirus luctuosus
- Sehirus morio
Występowanie i środowisko
Występują na wszystkich kontynentach świata poza Antarktydą.
Tryb życia i zachowanie
Ziemikowate prowadzą ukryty tryb życia pod ziemią, często wśród korzeni roślin.
Pożywienie
Najczęściej owady te żywią się sokami roślin, wysysając je z korzeni, pomiędzy którymi żyją.
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2016-02-22, RODZ-512