Cydnus aterrimus

Cydnus aterrimus to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny ziemikowatych. Ubarwienie czarne, rzadziej brązowawe, pokryte drobnymi punkcikami. Głowa jest silnie spłaszczona z wywiniętymi ku górze krawędziami. Oczy wąskie. Larwy są czarne z czerwonym odwłokiem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

 (Cydnus aterrimus)

© gguerao – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w Palearktyce, w tym w Polsce, aczkolwiek bardzo rzadko u nas spotykany. Został zawleczony do północnej części Afryki i Ameryki Północnej. Preferuje piaszczyste gleby w pobliżu wilczomleczy.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi podziemny tryb życia. Zimuje imago.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 8-13 mm.

Pożywienie

Odżywia się sokami roślin.

Rozmnażanie

Kopulacja odbywa się w kwietniu, a już w maju pojawiają się imagines nowego pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To nasz największy przedstawiciel ziemikowatych.


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jerzy A. Lis, Barbara Lis, Dariusz J. Ziaja – PENTATOMOIDEA Część I, ISBN 978-83-916841-6-0, Zakład Poligraficzno-Wydawniczy PLIK, Bytom 2012

© medianauka.pl, 2020-05-24, GAT-611053
©® Media Nauka 2008-2023 r.