Trzpiennikowate

Trzpiennikowate (Siricidae) to rodzina owadów z rzędu błonkówek, która liczy dziś około 100 gatunków. W Polsce żyje 9 gatunków z tej rodziny owadów skupionych w 4 rodzajach.

Wygląd

To duże błonkówki o wydłużonym ciele z masywnym odwłokiem. Samice na jego końcu mają długie pokładełko. Czułki są nitkowate i dość długie. Dość często kolory ciała to żółty, pomarańczowy i ciemny, upodobniające je do żądłówek. Skrzydła trzpiennikowatych podczas spoczynku układają się zwykle wzdłuż ciała. Larwy są żółte lub białe i są ślepe.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Trzpiennik olbrzymTrzpiennik olbrzym PL

Urocerus gigas

Trzpiennik olbrzym (Urocerus gigas) to nasz największy przedstawiciel rodziny trzpiennikowatych, preferujący drzewa iglaste. Jest niezwykle kolorowy. Samice są większe od samców





Inne gatunki

  • Tremex magus
  • Urocerus augur
  • Urocerus fantoma

Występowanie i środowisko

Owady te zamieszkują półkulę północną. W Polsce można je spotkać na terenie całego kraju. Najczęściej są spotykane w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica za pomocą długiego pokładełka składa jaja wprost do drewna martwych drzew wraz z zarodkami grzybów, które ułatwiają larwom przyswajanie celulozy. Larwy rozwijają się 3 lata, czasem dłużej. Przepoczwarzenie się zachodzi w drewnie, w specjalnej komorze.

Pożywienie

Larwy odżywiają się drewnem, głównie drzew iglastych. Przedstawiciele rodzaju Tremex żerują na drewnie drzew liściastych. Osobniki dorosłe niektórych gatunków nie pobierają w ogóle pokarmu.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Są to największe błonkoskrzydłe rośliniarki w Europie.

Mimo, że wygląd tych owadów jest groźny ze względu na nierzadkie upodobnianie się do żądłówek, są one zupełnie nieszkodliwe dla człowieka.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Trzpiennik olbrzym: Okres lotu trzpiennika olbrzyma.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia




Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-03, RODZ-335



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.