Piórolotkowate

Piórolotkowate (Pterophoridae) to rodzina motyli, która liczy dziś około 800 gatunków. W Polsce żyją 53 gatunki z tej rodziny owadów.

Wygląd

Motyle te wyraźnie odbiegają od wyglądu innych motyli. Ich skrzydła przypominają piórka. Są bardzo delikatne, z długą strzępiną. Również pozostałe części ciała mają bardzo delikatną budowę. Odnóża są bardzo długie. Motyle te są białe, brązowe, szare lub beżowe. Czasem na skrzydłach występuje delikatny rysunek. W spoczynku motyl układa się w kształt litery "T".

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Piórolotek pięciopiór, piórolotek śnieżynkaPiórolotek pięciopiór, piórolotek śnieżynka PL

Pterophorus pentadactyla

Piórolotek pięciopiór, piórolotek śnieżynka to najbardziej znany w Polsce gatunek motyla z rodziny piórolotkowatych. Ma śnieżnobiałe ciało. W Polsce motyl ten jest pospolity na terenie całego kraju.

Inne gatunki

  • piórolotek bagniczek (Buckleria paludum)

Występowanie i środowisko

Motyle te występują w lasach i poza nimi. Występują na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o aktywności zmierzchowej i nocnej. Zimuje gąsienica, owad dorosły lub jaja.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Jaja samice składają pojedynczo. Przepoczwarzenie następuje na roślinach żywicielkach. Poczwarki wiszą głową w dół.

Pożywienie

Gąsienice żerują na różnych roślinach zielnych.

Ochrona i zagrożenia

Piórolotek bagniczek (Buckleria paludum) jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.
Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-09-20, RODZ-351Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.