Wachlarzoskrzydłe

Wachlarzoskrzydłe (Strepsiptera) to rząd owadów, głównie pasożytów innych owadów. Należy do niego około 600 gatunków, a w Polsce tylko 7. Ubarwienie czarne lub brązowe. Samice są pozbawione skrzydeł, odnóży, oczu i czułków. Samce mają wachlarzowate skrzydła. Dobrze jest rozwinięta tylko ich druga para. Samce mają duże oczy i spore czułki. Larwy i samce mogą żyć wolno.

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny
Xenidae


Liczba gatunków: ?
Liczba gatunków w Polsce: 2


Inne rodziny

Występowanie i środowisko

Wachlarzoskrzydłe występują w całej Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Samica całe życie spędza w ciele żywiciela, najczęściej w odwłoku. Pasożyty te swojego żywiciela nie uśmiercają zbyt szybko. Samce można podczas lotów spotkać zazwyczaj wiosną.


Morfologia i anatomia

Długość ciała to zwykle kilka milimetrów, nie więcej niż 3 cm (ale nie w Polsce).

Rozmnażanie

Samice nie składają jaj. Wydają na świat od razu larwy, często w ogromnej liczbie. Te aktywnie poszukują żywiciela. Gdy go znajdują, przedostają się do wnętrza ciała i tu przeobrażają się w stadium beznogie. Samce wydostają się na zewnątrz, samice wystawiają jedynie odwłok w celach prokreacyjnych z ciała żywiciela.

Pożywienie

Samice nie pobierają pokarmu.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Samiec żyje tylko kilka godzin poza ciałem żywiciela.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2023-11-12, RZAD-103
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.