Bogatkowate

Bogatkowate (Buprestidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zaliczamy ponad 15 000 gatunków, a w Polsce 86 gatunków. Do rodziny tej zaliczamy najbardziej barwne chrząszcze na świecie.

Wygląd

Bogatkowate mają na ogół ciało wydłużone, spłaszczone grzbieto-brzusznie. Pancerz ma metaliczny połysk. Owady te są brązowe, granatowe lub zielone, nierzadko z plamami. Charakterystyczne są też rowki, bruzdy, kropkowane wgłębienia. Czułki są zwykle nitkowate, rzadziej paciorkowate.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Agrilus pratensisAgrilus pratensis PL

Agrilus pratensis

Agrilus pratensis to gatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych. To chrząszcz o wydłużonym ciele. Pancerz ma metaliczny połysk. Głowa szeroka, połączona z przedpleczem. Pokrywy skrzydłowe niebieskawe, przedplecze żółtawo-niebieskie.


Anthaxia hungarica
Anthaxia hungarica PL

Anthaxia hungarica

Anthaxia hungarica to gatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest zielony. Na przedpleczu dwa ciemniejsze paski. Ma szerokie uda. Samica jest mniejsza, bardziej smukła i bardziej kolorowa.


Bogatek ośmioplamkowyBogatek ośmioplamkowy PL

Buprestis octoguttata

Bogatek ośmioplamkowy (Buprestis octoguttata) to dość rzadki rodzimy chrząszcz z rodziny bogatkowatych, pięknie ubarwiony. Ubarwienie ciemne, z niebieskawym, metalicznym połyskiem. Na każdej pokrywie skrzydłowej widać po 4 żółte plamy.


Anthaxia lucensAnthaxia lucens

Anthaxia lucens

Anthaxia lucens to gatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych. Ma piękne ubarwienie. Głowa i przedplecze zielonkawe z dwoma ciemnymi pasami. Pokrywy skrzydłowe zielono-czerwonawo-czarne.

Inne gatunki

  • kwietniczek (Anthaxia)
  • bogatek wspaniały (Buprestis splendens)
  • miedziak sosnowiec (Chalcophora mariana)
  • poraj (Dicerca moesta)
  • pysznik jodłowy (Eurythyrea austriaca)
  • pysznik dębowy (Eurythyrea quercus)

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków żyje w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Chrząszcze te prowadzą skryty tryb życia. Zimuje zwykle postać larwalna.

Morfologia i anatomia

Europejskie gatunki mierzą od 3 mm. Największe tropikalne gatunki mają nawet 8 cm długości ciała.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w korze drzew lub krzewów. Cykl życiowy trwa rok lub u gatunków większych kilka lat.

Pożywienie

To owady roślinożerne. Larwy żerują w martwym drewnie lub drewnie chorych drzew i krzewów, rzadziej w roślinach zielnych. Osobniki dorosłe zjadają pyłek kwiatowy i nektar oraz soki wypływające z ran drzew.

Ochrona i zagrożenia

Ponad 20 gatunków znajduje się na krajowej liście owadów zagrożonych wyginięciem.

Ciekawostki

W niektórych kulturach świata owady z tej rodziny były używane jako środek płatniczy, a także wyrabiano z nich ozdoby.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Bogatek ośmioplamkowy: Okres obserwacji chrząszcza o nazwie bogatek ośmioplamkowy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-10-29, RODZ-544Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.