Ciemnik czarny

Ciemnik czarny (Melanophila acuminata) to chrząszcz z rodziny bogatkowatych o czarnym ubarwieniu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Ciemnik czarny (Melanophila acuminata)

© als – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Jest spotykany w całej Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Gdy chrząszcze zlokalizują pożar lasu, masowo lecą w kierunku ognia. Owady te potrafią wykryć pożar z odległości nawet 12 km.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 7-13 mm.

Po bokach ciała są dwie pary receptorów wrażliwych na promieniowanie cieplne. Receptory te są umieszczone pod skrzydłami. Wewnątrz takiego receptora znajduje się kilkadziesiąt specjalnych aparatów, które pod wpływem podczerwieni zwiększają swoją objętość. W ten sposób powodują ucisk na nerw, generując do mózgu odpowiedni sygnał.

Ustawienie się owada tak, że wszystkie receptory reagują maksymalnie na podczerwień, daje możliwość zlokalizowania kierunku, z którego promieniowanie cieplne nadchodzi. W naturze oznacza to właśnie pożar.

Rozmnażanie

W niewielkiej odległości od pożaru owady kopulują, a gdy pożar lasu ustaje, samice składają jaja pod spaloną korą drzew, na jeszcze tlącym się drewnie. Osłabione pożarem drzewa łatwo poddają się larwom tych chrząszczy.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów


Owady wykrywające pożar lasu
Jeden z rodzajów chrząszczy ma niezwykłą umiejętność, która wpływa na zwiększenie sukcesu rozrodczego. Jest to zdolność wykrywania pożarów lasu z dużej odległości.
Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • N. Pławilszczikow – Klucz do oznaczania owadów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Lesne 1972
  • Marek W. Kozlowski – Owady Polski – Chrząszcze, ISBN 978-83-7073-784-9, Multico Oficyna Wydawnicza 2009

© medianauka.pl, 2023-08-18, GAT-646800




©® Media Nauka 2008-2023 r.