Mączlikowate

Mączlikowate (Aleyrodidae) to rodzina pluskwiaków zaliczana do nadrodziny mączlików (Aleyrodoidea). Należy do niej w Polsce 15 gatunków.

Mączliki mają ciało pokryte woskowym pyłem, który podczas zrywania się do lotu unosi się w powietrzu.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Występowanie i środowisko

Wszystkie kontynenty w rejonie tropikalnym i subtropikalnym

Rozmnażanie

Rozmnażanie obupłciowe, a także dzieworodne.

Pożywienie

Wysysają soki roślinne z liści oraz łodyg.

Ochrona i zagrożenia

Mączliki to szkodniki upraw roślinnych. Często atakują pomidory. Trudno z nimi walczyć, bo szybko uodporniają się na środki chemiczne. Walka z mączlikami jest skuteczna przy zastosowaniu metod biologicznych, w tym użycie biedronek, złotooków, pluskwiaków.

Ciekawostki

Posadzenie obok pomidorów nasturcji odstrasza mączliki.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis — Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2023-11-01, RODZ-685©® Media Nauka 2008-2023 r.