Logo Media Nauka

Rączycowate

Rączycowate (Tachinidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 8000 gatunków. W Polsce żyją 484 gatunki z tej rodziny owadów. Larwy tych owadów rozwijają się w ciele innych owadów, głównie w gąsienicach motyli.

Wygląd

To owady o brązowym, szarym lub czarnym ubarwieniu ciała. Jaskrawe kolory zdarzają się rzadko. Ciało jest mocne, z pękatym odwłokiem, pokryte włoskami. Istnieją też gatunki o wydłużonej budowie ciała. Skrzydła są zazwyczaj przeźroczyste.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Rączyca rdzawaRączyca rdzawa PL

Tachina fera

Rączyca rdzawa (Tachina fera) jest to prawdopodobnie najbardziej pospolity gatunek krajowy z rodziny rączycowatych. Ciało ciemne, na odwłoku po bokach dwie brązowawe przepaski. Na głowie znajdują się duże oczy złożone oraz dość długie czułki.


Rączyca wielkaRączyca wielka PL

Tachina grossa

Rączyca wielka (Tachina grossa) jest to największy krajowy przedstawiciel rodziny rączycowatych, rzadko występujący w Polsce. Ciało jest pękate, pokryte włoskami, głowa żółta lub pomarańczowa.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Paśnica tarczówkowata (Ectophasia crassipennis)
  • Gymnocheta viridis
  • Rączyca czarnonoga (Lydella nigripes)

Występowanie i środowisko

To owady obecne w całym kraju. Najczęściej można je spotkać na kwiatach i liściach. Można je spotkać w lesie, na polanach, łąkach. Owady te lubią miejsca nasłonecznione.

Tryb życia i zachowanie

Postać dojrzała jest zwykle aktywna za dnia. Zimują poczwarki albo larwy.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa jaja zwykle na ciele żywiciela. Larwy wykluwają się i przedostają się do ciała ofiary. W pierwszym okresie larwa odżywia się hemolimfą, później tkankami wewnętrznymi.

Te owady, które składają jaja na liściach, składają je w ogromnych ilościach i zwykle w pobliżu żywiciela. Aby jaja się rozwijały, muszą być zjedzone przez żywiciela. Larwy w tym przypadku odżywiają się pokarmem znajdującym się w jelitach ofiary.

Przepoczwarzenie ma miejsce w ciele żywiciela lub poza jego ciałem. Podczas przepoczwarzenia lub nieco wcześniej żywiciel ginie.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się nektarem i spadzią mszyc. Larwy pasożytują zazwyczaj w gąsienicach motyli.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to owady zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Rączyca rdzawa
     

Okres lotu rączycy rdzawej.

ukryj/pokaż
Rączyca wielka
        

Okres lotu rączycy wielkiej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2014-12-02, RODZ-234Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.