Rączycowate

Rączycowate (Tachinidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 8000 gatunków. W Polsce żyją 484 gatunki z tej rodziny owadów. Larwy tych owadów rozwijają się w ciele innych owadów, głównie w gąsienicach motyli.

Wygląd

To owady o brązowym, szarym lub czarnym ubarwieniu ciała. Jaskrawe kolory zdarzają się rzadko. Ciało jest mocne, z pękatym odwłokiem, pokryte włoskami. Istnieją też gatunki o wydłużonej budowie ciała. Skrzydła są zazwyczaj przeźroczyste.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.



Inne gatunki

  • Gymnocheta viridis
  • rączyca czarnonoga (Lydella nigripes)

Występowanie i środowisko

To owady obecne w całym kraju. Najczęściej można je spotkać na kwiatach i liściach. Można je spotkać w lesie, na polanach, łąkach. Owady te lubią miejsca nasłonecznione.

Tryb życia i zachowanie

Postać dojrzała jest zwykle aktywna za dnia. Zimują poczwarki albo larwy.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa jaja zwykle na ciele żywiciela. Larwy wykluwają się i przedostają się do ciała ofiary. W pierwszym okresie larwa odżywia się hemolimfą, później tkankami wewnętrznymi.

Te owady, które składają jaja na liściach, składają je w ogromnych ilościach i zwykle w pobliżu żywiciela. Aby jaja się rozwijały, muszą być zjedzone przez żywiciela. Larwy w tym przypadku odżywiają się pokarmem znajdującym się w jelitach ofiary.

Przepoczwarzenie ma miejsce w ciele żywiciela lub poza jego ciałem. Podczas przepoczwarzenia lub nieco wcześniej żywiciel ginie.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się nektarem i spadzią mszyc. Larwy pasożytują zazwyczaj w gąsienicach motyli.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to owady zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Rączyca rdzawa: Okres lotu rączycy rdzawej.
        Rączyca wielka: Okres lotu rączycy wielkiej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia




Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2014-12-02, RODZ-234



©® Media Nauka 2008-2023 r.