Wielkoskrzydłe

Wielkoskrzydłe (Megaloptera) to rząd owadów uskrzydlonych, do którego zalicza się ponad 100 gatunków, z czego w Polsce występują tylko 4 gatunki. Skrzydła owadów z tego rzędu są owalne, skórzaste, z ciemnymi żyłkami, brązowawe, dachówkowato złożone podczas spoczynku. Czułki krótkie z liczbą członów nie większą niż 40. Odnóża są typu bieżnego. Odwłok zbudowany z 10 segmentów. Dwa ostatnie są przekształcone w narządy rozrodcze.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Inne gatunki

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
żylenicowateSialidae 0Nie


Występowanie i środowisko

Brak danych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Wielkoskrzydłe osiągają rozmiary od 10 mm do 7 cm długości ciała. Rozpiętość skrzydeł wynosi co najwyżej 16 cm. Narządy gębowe typu gryzącego, choć owady te rzadko ich używają. Służą one samcom do przytrzymywania samic podczas kopulacji. Przedtułów jest szeroki, połączony ruchomo ze śródtułowiem. Larwy oddychają przez skórę, niektóre za pomocą skrzelotchawek.

Rozmnażanie

Kopulacja odbywa się nad brzegiem zbiornika wodnego. Okres godowy u nas przypada na kwiecień i maj. Samica składa od kilkuset do kilku tysięcy jaj do wody lub na różnego rodzaju obiekty w jej pobliżu. Larwy żyją w wodzie. Larwy rozwijają się od roku do 3 lat. Podczas rozwoju następuje przeobrażenie zupełne. Przeobrażenie następuje w ziemi.

Pożywienie

Larwy są drapieżnikami. Polują na inne owady.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Żylenica nadwodna: Okres lotu osobników dorosłych żylenicy nadwodnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia





Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2018-07-29, RZAD-101
Data aktualizacji artykułu: 2025-04-06




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.