Żylenica nadwodna

Żylenica nadwodna (Sialis lutaria) to gatunek owada z rodziny żylenicowatych. Ciało ciemnobrunatne. Skrzydła są owalne, skórzaste, z ciemnymi żyłkami, brązowawe, dachówkowato złożone podczas spoczynku. Czułki krótkie. Odnóża są typu bieżnego. Odwłok zbudowany z 10 segmentów.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Żylenica nadwodna (Sialis lutaria)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To owad pospolity w Europie i w Polsce, a także w Azji. Najczęściej można go spotkać w pobliżu wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Larwy żyją w środowisku wodnym.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość 25-30 mm i rozpiętość skrzydeł do xxx2 mm. Narządy gębowe typu gryzącego. Służą one samcom do przytrzymywania samic podczas kopulacji. Przedtułów jest szeroki, połączony ruchomo ze śródtułowiem.

Pożywienie

Owady dorosłe prawdopodobnie nie przyjmują pokarmu. Larwy są sprawnymi drapieżnikami polującymi w wodzie na inne owady, czasem nawet na ślimaki, obleńce i płazińce.

Rozmnażanie

Kopulacja odbywa się nad brzegiem zbiornika wodnego. Okres godowy u nas przypada na kwiecień i maj. Samica składa jaja nad wodą na roślinach. Larwy tuż po wylęgu wpadają do wody i żyją w niej. Podczas rozwoju następuje przeobrażenie zupełne. Jedno pokolenie potrzebuje na rozwój dwóch lat.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu osobników dorosłych żylenicy nadwodnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów© medianauka.pl, 2018-07-29, GAT-15922
©® Media Nauka 2008-2023 r.