Pchły

Pchły (Siphonaptera) to rząd owadów, który liczy dziś około 2000 gatunków. W Polsce żyją 73 gatunki. Najliczniej występują u nas pchły związane z kotami, psami i szczurami.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Pchła kociaPchła kocia PL

Ctenocephalides felis

Pchła kocia (Ctenocephalides felis) to owad z rzędu pcheł, podobna do pchły psiej. To pasożyt zewnętrzny domowych ssaków, głównie kotów, ale nie tylko. Widoczny jest charakterystyczny grzebień.


Pchła ludzkaPchła ludzka PL

Pulex irritans

Pchła ludzka (Pulex irritans) to niemile widziany gość w środowisku człowieka, roznoszący groźne choroby. Potrafi niezwykle daleko i wysoko skakać. Odnóża długie i mocne, głowa mała.



Inne gatunki

  • Ceratophyllus columbae
  • Ctenocephalides
  • pchła psia (Ctenocephalides canis)
  • Dasyphyllus gallinulae
  • pchła szczurza (Nosopsyllus faciatus)
  • pchła dżumowa (Xenopsylla cheopis)

Występowanie i środowisko

Są obecne na całym świecie na zwierzętach stałocieplnych.

Tryb życia i zachowanie

Są to pasożyty zewnętrzne kręgowców stałocieplnych, głównie ssaków, także ptaków (choć znacznie mniej). Pchły słyną ze skoków na bardzo duże odległości.

Morfologia i anatomia

Pchły mają silnie bocznie spłaszczone ciała otoczone twardym oskórkiem, pokrytym szczecinkami, które są pomocne przy oznaczaniu danego gatunku. Kolor ciała jest brązowawy. Głowa jest bardzo mała, tułów i odwłok są segmentowane. Aparat gębowy jest typu kłująco-ssącego. Jest to kłujka z głaszczkami. Czułki są krótkie. Oczy złożone nie występują. U niektórych gatunków występują jedynie przyoczka. Odnóża są długie, mają zgrubiałe biodra i uda, są skoczne. Owady te są pozbawione skrzydeł. Larwy mają robakowaty kształt. Są pozbawione odnóży.

Rozmnażanie

Pchły przechodzą przeobrażenie zupełne. Samica składa jaja w legowiskach zwierząt. Tylko gatunek Euhoplopsyllus glacialis składa jaja na żywicielu (królik). Poczwarka otoczona jest jedwabistym kokonem i może tak trwać nawet rok. Larwy są beznogie i przypominają czerwie.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się krwią, larwy resztkami pokarmu żywiciela. Larwy nigdy nie żerują na żywicielu. Niektóre larwy zjadają larwy innych pcheł.

Ochrona i zagrożenia

To nie są owady zagrożone wymarciem. Są tępione ze względu na groźne choroby, jakie przenoszą. Należą do nich dżuma i tularemia.

Ciekawostki

Pchła może skoczyć na odległość 200 razy dłuższą niż wynosi jej długość! Może skoczyć na wysokość 20 cm i odległość 2 m. To jakby człowiek skoczył na odległość 350 metrów!

Większość gatunków żeruje na gryzoniach.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2014-12-27, ART-RZAD72



Pokaż tylko bieżące wydarzenia



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.