Pchła kocia

Pchła kocia (Ctenocephalides felis)

© Cosmin Manci - Fotolia.com

Pchła kocia (Ctenocephalides felis) to owad z rzędu pcheł, podobna do pchły psiej. To pasożyt zewnętrzny domowych ssaków, głównie kotów, ale nie tylko. Widoczny jest charakterystyczny grzebień.

Występowanie i środowisko PL

Pchły kocie spotyka się na kotach, a także są obecne na psach, szczurach i innych gryzoniach. Człowiek również może paść ofiarą tego owada. Ukąszenie pchły kociej prowadzi do przykrego świądu. Owada tego spotykamy na całym świecie.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo skoczny owad, choć mniej niż pchła ludzka.

Morfologia i anatomia

Samica osiąga długość 3 mm, samiec do 1,5 mm. Ostatnia para odnóży jest mocno zbudowana. Ciało jest bocznie spłaszczone.

Pożywienie

Pchła kocia odżywia się krwią kotów, psów i gryzoni.

Rozmnażanie

Samica jaja składa w miejscu przebywania zwierzęcia (nie na żywicielu!). Larwy nie posiadają odnóży. Przeobrażenie jest zupełne.

Ochrona i zagrożenia

Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Pchła kocia może skoczyć na odległość nawet 50 cm.

Odchody pcheł są źródłem pokarmu dla larw pcheł. Zawierają sporo niestrawionej krwi pobranej przez dorosłe osobniki tych pasożytów zewnętrznych naszych pupili.

Pytania

Pytania

Jakie choroby przenosi pchła kocia?

Pchły kocie przenoszą larwy tasiemców, dżumę i endemiczny tyfus mysi.

Po czym poznać, że nasz kot ma pchły?

Pchły, żerując, podrażniają skórę, co powoduje świąd i nadmierne drapanie się. Skóra w miejscu pogryzienia jest zaczerwieniona i podrażniona. Podczas czesania sierści grzebieniem nie trudno jest zauważyć na grzebieniu małe robaczki. Jaja są zbyt małe, aby je zobaczyć gołym okiem.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobemna odpchlenie kota jest zastosowanie weterynaryjnych preparatów przeciw pchłom. Można też użyć szamponu przeciwpchelnego. Skuteczne są krople do stosowania miejscowego lub obroża przeciwpchelna.

W przypadku małych kotów trudniej jest zwalczyć pchły. Popularne środki przeciw pchłom zwykle są zbyt silne w działaniu. Z zapchlonymi kociętami najlepiej udać się do weterynarza.

Chociaż pchły żerują na kotach, to najczęściej bytują w środowisku kota, a nie na nim samym. Aby skutecznie pchły należy usunąć owady dorosłe, ich larwy i jajka ze wszystkich przedmiotów bytowania kota, a w szczególności legowisk i drapaków. By pozbyć się pasożytów z otoczenia warto zastosować specjalny proszek.

A są jakieś domowe sposoby na pozbycie się pcheł? Olejek lawendowy lub cedrowy rozpylony w kojcu może pomóc odstraszyć pchły. Zwykle jednak nie na długo.

Czy pchły kocie mogą się przenieść na człowieka?

Tak. Pchły kocie mogą pokąsać ludzi, ale nie będą żyły na człowieku zbyt długo.Pokrewne gatunki owadów
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • N. Pławilszczikow – Klucz do oznaczania owadów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1968
  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Aleksander Rajski – Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
  • Marek W. Kozłowski – Owady Polski, ISBN 978-83-7073-666-8, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Henryk Sandner – Mały Słownik Zoologiczny Owady, ISBN 83-214-0046-9, Wiedza Powszechna 1979

© medianauka.pl, 2018-08-06, GAT-1715
Data aktualizacji artykułu: 2021-11-14
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.