Smukwowate

Smukwowate (Scoliidae) to rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Do rodziny tej należą tylko dwa krajowe gatunki. Cała rodzina liczy około 300 gatunków.

Są to dość duże błonkówki. Krajowe gatunki są ubarwione na czarno, a na odwłoku znajdują się duże żółte plamy. Czarne skrzydła mienią się niebieskawo. W spoczynku skrzydła układają się wzdłuż ciała. Larwa ma postać czerwia.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Owady te często siadają na przetacznikach i macierzankach. W Polsce owady te spotykane są rzadko i pojedynczo. Preferują rejony cieplejsze, dobrze nasłonecznione, piaszczyste. Mogą to być murawy, suche łąki, stoki gór. U niektórych gatunków europejskich aktywność tych owadów zaczyna się powyżej temperatury 20 °C.

Tryb życia i zachowanie

Na noc i niepogodę owady te kryją się w ziemnych jamkach. Część gatunków to pasożyty, rozwijające się w ciele chrząszczy.

Rozmnażanie

Długość cyklu rozwojowego u krajowych gatunków trwa 2-3 tygodnie. Przeobrażenie jest zupełne.

Pożywienie

Osobniki dorosłe żywią się pyłkiem i nektarem kwiatów.

Ciekawostki

Do rodziny tej należy największa europejska błonkówka - smukwa żółtoczoła (sześcioplama) o łacińskiej nazwie Elis sexmaculata o długości do 5 cm.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Okres lotu smukwy okazałej.Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-11-21, RODZ-578©® Media Nauka 2008-2023 r.