Logo Media Nauka

Smukwowate

Smukwowate (Scoliidae) to rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Do rodziny tej należą tylko dwa krajowe gatunki. Cała rodzina liczy około 300 gatunków.

Wygląd

Są to dość duże błonkówki. Krajowe gatunki są ubarwione na czarno, a na odwłoku znajdują się duże żółte plamy. Czarne skrzydła mienią się niebieskawo. W spoczynku skrzydła układają się wzdłuż ciała. Larwa ma postać czerwia.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Smukwa okazała, smukwa kosmataSmukwa okazała, smukwa kosmata PL

Scolia hirta

Smukwa okazała, smukwa kosmata (Scolia hirta) to gatunek owada błonkoskrzydłego z rodziny smukwowatych. Ciało jest czarne, a na odwłoku znajdują się charakterystyczne żółte plamy. Czarne lub ciemnobrązowe skrzydła mają niebieski odcień.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Smukwa włochata (Composcolia ciliata)
  • Smukwa żółtoczoła (sześcioplama) (Elis sexmaculata)
  • Smukwa czwórplama (Scolia quadripunctata)

Występowanie i środowisko

Owady te często siadają na przetacznikach i macierzankach. W Polsce owady te spotykane są rzadko i pojedynczo. Preferują rejony cieplejsze, dobrze nasłonecznione, piaszczyste. Mogą to być murawy, suche łąki, stoki gór. U niektórych gatunków europejskich aktywność tych owadów zaczyna się powyżej temperatury 20 °C.

Tryb życia i zachowanie

Na noc i niepogodę owady te kryją się w ziemnych jamkach. Część gatunków to pasożyty, rozwijające się w ciele chrząszczy.

Rozmnażanie

Długość cyklu rozwojowego u krajowych gatunków trwa 2-3 tygodnie. Przeobrażenie jest zupełne.

Pożywienie

Osobniki dorosłe żywią się pyłkiem i nektarem kwiatów.

Ciekawostki

Do rodziny tej należy największa europejska błonkówka - smukwa żółtoczoła (sześcioplama) o łacińskiej nazwie Elis sexmaculata o długości do 5 cm.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Smukwa okazała, smukwa kosmata
         

Okres lotu smukwy okazałej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2018-11-21, RODZ-578Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.