Rezeliowate

Rezeliowate (Nolidae) to rodzina motyli, do której zaliczamy około 1400 gatunków, z czego w Polsce mamy 16 gatunków. Wspólną cechą gatunków jest budowa kokonu o łódeczkowatym kształcie z pionową szczeliną na końcu.

Wygląd

To motyle o niewielkich rozmiarach, bez wyraźnego dymorfizmu płciowego. Na skrzydłach pierwszej pary występują czasem zadarte łuski.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Niekreślanka zielonkaNiekreślanka zielonka PL

Earias clorana

Niekreślanka zielonka (Earias clorana) to gatunek motyla z rodziny rezeliowatych. Ubarwienie ciała białawe, skrzydeł przedniej pary zielone, drugiej pary - białe.


Rezelia paskowicaRezelia paskowica PL

Meganola strigula

Rezelia paskowica (Meganola strigula) to motyl z rodziny rezeliowatych. Ubarwienie ciała szarawe. Skrzydła pierwszej pary szare z żółtym odcieniem z jasnymi i ciemnymi, zygzakowatymi przepaskami.


Zielonka dwubarwnaZielonka dwubarwna PL

Bena bicolorana

Zielonka dwubarwna (Bena bicolorana) to motyl z rodziny rozeliowatych. Ubarwienie zielone. Nasady czułków i odnóży - czerwonawe. Przez pierwszą parę skrzydeł przebiegają dwie ukośne, białe, równoległe do siebie linie.


Zielonka ukośnicaZielonka ukośnica PL

Pseudoips prasinana

Zielonka ukośnica (Pseudoips prasinana) to gatunek nocnego motyla z rodziny rezeliowatych. Samica rożni się od samca ubawieniem skrzydeł drugiej pary. Na zielonych skrzydłach pierwszej pary widać dwie ukośne i jasne przepaski.





Inne gatunki

  • niekreślanka białodrzewka (Earias vernana)
  • rezelia bielica (Meganola albula)
  • rezelia togawica (Meganola togatulalis)
  • rezelia rdzawica (Nola aerugula)
  • rezelia bliźnica (Nola cicatricalis)
  • rezelia zlewnica (Nola confusalis)
  • rezelia grzebienica (Nola cristatula)
  • rezelia kapturnica (Nola cucullatella)
  • zanocnica azjatka (Nycteola asiatica)
  • zanocnica degeneranka (Nycteola degenerana)
  • zanocnica rewajanka (Nycteola revayana)
  • zanocnica szwedka (Nycteola svecicus)

Występowanie i środowisko

Motyle te są obecne na całym świecie, większość gatunków w rejonach tropikalnych. Motyle te żyją pośród drzew i krzewów.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Niekreślanka zielonka: Okres lotu niekreślanki zielonki
          Rezelia paskowica: Okres lotu rezelii paskowicy.
        Zielonka dwubarwna: Okres lotu zielonki dwubarwnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia




Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-30, RODZ-884



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.