Logo Media Nauka

Facebook

Zielonka dwubarwna (Bena bicolorana)
© zielonka-dwubarwna - stock.adobe.com

Zielonka dwubarwna

Zielonka dwubarwna (Bena bicolorana) to motyl z rodziny rozeliowatych. Samica jest podobna do samca. Ubarwienie zielone. Nasady czułków i odnóży - czerwonawe. Przez pierwszą parę skrzydeł przebiegają dwie ukośne, białe, równoległe do siebie linie. Skraje tych skrzydeł są jasne. Biaława jest też strzępina i odwłok. Druga para skrzydeł jest biała. Gąsienica jest również zielona. Ma niewielki garb. Przez ciało biegnie podwójna żółta lub biała linia.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie i Azji, a u nas na terenie całego kraju, głównie w dąbrowach. nie jest często spotykany.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od drugiej połowy kwietnia do lipca. W spoczynku gąsienica układa się wzdłuż unerwienia liścia. Zimuje młoda gąsienica.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 40-48 mm.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na dębach, głównie na dębie szypułkowym.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w roku. Jaja są składane pojedynczo na spodzie liści dębu. Gąsienica szkieletuje liście od spodniej strony.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-12-15, GAT-611085


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu zielonki dwubarwnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaZielonka ukośnica
Pseudoips prasinana
Rezeliowate
Rezeliowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski - Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.