Skórnikowate

Skórnikowate (Dermestidae) to rodzina chrząszczy, która liczy dziś około 1000 gatunków. W Polsce żyje około 35-40 gatunków z tej rodziny owadów.

To niewielkie chrząszcze o na ogół czarnym ubarwieniu z jaśniejszymi szczecinkami, tworzącymi wzory. Ciała mają wydłużony, bądź owalny kształt. Czułki są krótkie, buławkowate na końcu. Głowa zwykle mała.

Występowanie i środowisko

Owady te spotykane są na całym świecie i w całej Polsce. Często spotykane w pomieszczeniach.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

W ciągu roku występuje zwykle jedno pokolenie, poza gatunkami żyjącymi w pomieszczeniach, które mogą się rozmnażać cały czas. Samica składa jaja najczęściej na piórach ptaków, w sierści ssaków, na wyschnięte zwłoki zwierząt. Są też gatunki żerujące w gniazdach pszczół i os.

Pożywienie

Owady te żywią się martwymi szczątkami zwierząt, a dorosłe osobniki zjadają także pyłek i nektar. Skórek zbożowy żywi się pokarmem roślinnym.

Ochrona i zagrożenia

To owady spełniające ogromną rolę w oczyszczaniu środowiska ze szczątków martwych organizmów. Niektóre gatunki niszczą muzealne zbiory, wełniane dywany, skóry, futra itp. Skórek mrzyk należy do wielkich szkodników upraw zbóż na świecie.

Ciekawostki

Larwy mrzyków są zmorą entomologów, gdyż upodobały sobie kolekcje spreparowanych owadów w gablotach.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

Okres występowania postaci dorosłej skórnika słonińca.




Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-07-22, RODZ-329



©® Media Nauka 2008-2023 r.