
Skórnik słoniniec
Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius) to typowy przedstawiciel skórnikowatych, największy z rodzimych, mający wydłużony i owalny kształt ciała, barwy czarnej z brązowawymi polami, nakrapianymi czarnymi plamkami. Obszary te są utworzone ze szczecinek. Głowa jest mała. Czułki są krótkie, zakończone buławkami.
Występowanie i środowisko PL
Chrząszcz ten spotykany jest w całej Polsce. Można go znaleźć w domach, a w naturze na wyschniętej padlinie, starych gniazdach os.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Pożywienie
Larwa zjada suche szczątki zwierząt.
Rozmnażanie
Larwy przechodzą skomplikowany proces przeobrażenia. Samica składa jaja na martwej materii organicznej pochodzenia zwierzęcego.
Ochrona i zagrożenia
Brak zagrożeń dla tego gatunku chrząszcza.
Ciekawostki
Owady te wykorzystuje się do preparacji szkieletów zwierząt. Larwy zjadają tkankę łączną, pozostawiając nietknięty szkielet.
To największy przedstawiciel rodzimych gatunków skórnikowatych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-07-22, GAT-893 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● Okres występowania postaci dorosłej skórnika słonińca.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?