Rusałkowate
Rusałkowate, południcowate (Nymphalidae) to rodzina owadów, która liczy dziś 6000 gatunków. W Polsce żyje 75 gatunków z tej rodziny owadów.
Wygląd
To niezwykle kolorowe, przeważnie duże motyle. Ubarwienie i wielkość są bardzo zróżnicowane. Mają duże oczy, słabo rozwinięte przednie nogi, długi ryjek. Gąsienice mają na swoim ciele kolce i szczeciny.

Rozpoznawanie motyli dziennych Polski cz.1
Poznaj najpiękniejsze, najbardziej pospolite motyle dzienne Polski. Naucz się je rozpoznawać.

Testy
Testy pozwalają zweryfikować wiedzę po każdej lekcji.
Rozpoznawanie motyli dziennych Polski cz.1.
Prosty test, który sprawdzi twoją umiejętność rozpoznawania najpiękniejszych i najbardziej pospolitych motyli dziennych Polski
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Argynnis adippe
Dostojka adype (Argynnis adippe) to gatunek dziennego motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła rude z czarnymi plamkami i żyłkami. Samce mają łuski zapachowe.

Argynnis aglaja
Dostojka aglaja (Argynnis aglaja) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła rude z czarnymi plamkami, u nasady ciemniejsze. Od spodu nasada skrzydła jest oliwkowa.

Brenthis daphne
Dostojka dafne (Brenthis daphne) to motyl z rodziny rusałkowatych. Brak przyciemnienia nasady rudych skrzydeł, na której znajduje się rysunek z czarnych plam. Na spodzie skrzydeł jest widoczne fioletowo-brunatne pole.

Boloria dia
Dostojka dia (Boloria dia) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. To najmniejszy rodzimy przedstawiciel rodzaju Boloria. Ubarwienie rude z czarnym rysunkiem.

Boloria euphrosyne
Dostojka eufrozyna (Boloria euphrosyne) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych o rudych skrzydłach z czarnym rysunkiem plam. Od spodu skrzydła rude z czarnymi plamkami, żółtymi i białawymi obszarami.

Boloria eunomia
Dostojka eunomia (Boloria eunomia) to gatunek motyla dziennego z rodziny rusałkowatych. Skrzydła rude, nieco ciemniejsze u samic, czasem z fioletowym nalotem.

Brenthis ino
Dostojka ino (Brenthis ino) to motyl dzienny z rodziny rusałkowatych. skrzydła rude w czarne plamki. Samicę odróżnia od samca ciemniejsze tło skrzydeł.

Issoria lathonia
Dostojka latonia, perłowiec mniejszy (Issoria lathonia) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Ubarwienie rudopomarańczowe z ciemnymi plamkami. Zewnętrzne brzegi skrzydeł pierwszej pary są lekko wklęsłe.

Argynnis pandora
Dostojka pandora (Argynnis pandora) to gatunek dziennego motyla z rodziny rusałkowatych, największa europejska dostojka. Skrzydła z wierzchu rudo-oliwkowe.

Boloria selene
Dostojka selene (Boloria selene) to dość pospolity w Polsce motyl o pomarańczowym wierzchu skrzydeł w ciemne plamki, podobny do dostojki uufrozyny. Skrzydła są z wierzchu pomarańczowe z wieloma czarnymi plamkami.

Boloria titania
Dostojka titania (Boloria titania) to gatunek dziennego motyla z rodziny rusałkowatych o rudych skrzydłach w czarne plamki.

Erebia ligea
Górówka boruta to piękny, spotykany w górach motyl dzienny o charakterystycznym wzorze skrzydeł. Bardzo podobnym gatunkiem jest E. eurylae. Odróżnia te dwa gatunki rysunek dolnej pary skrzydeł.

Erebia aethiops
Górówka medea (Erebia aethiops) to gatunek dziennego motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu ciemnobrunatne. Przez zewnętrze skrzydła przedniego biegnie rdzawa przepaska z trzema okami.

Erebia medusa
To środkowoeuropejski motyl o brązowych skrzydłach i pomarańczowej przepasce z czarno-białymi okami. Rozwój tego motyle trwa u nas zwykle dwa lata. Skrzydła z obu stron są podobne. Czasem oczka są zminimalizowane.

Apatura ilia
Mieniak strużnik (Apatura ilia) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła samców w słońcu charakterystycznie mienią się fioletowym kolorem. Forma typowa ma ma ciemnobrunatne skrzydła z białymi plamkami.

Apatura iris
Mieniak tęczowiec (Apatura iris) to gatunek rodzimego motyla z rodziny rusałkowatych, podobnego nieco do mieniaka strużnika. Skrzydła samców mienią się w świetle słonecznym odcieniami fioletu.

Pararge aegeria
Osadnik egeria (Pararge aegeria) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu są brunatne, usiane żółtawymi plamkami. Plamki u samicy są większe i jest ich więcej. Skrzydła od spodu są brunatne. Gąsienica jest zielona.

Lasiommata maera
Osadnik kostrzewiec (Lasiommata maera) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła brunatne z pomarańczową przepaską na skrajach z czarnymi okami z jasną źrenicą.

Lasiommata megera
Osadnik megera (Lasiommata megera) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła są pomarańczowe z czarnymi przepaskami. Na skrzydłach pierwszej pary duże oko z jasną źrenica.

Lasiommata petropolitana
Osadnik petropolitana (Lasiommata petropolitana) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła i ciało ciemnobrązowe. Na skrajnej części obu par pomarańczowe plamy z czarnymi okami z białą plamką w środku.

Lopinga achine
Osadnik wielkooki (Lopinga achine) to motyl z rodziny rusałkowatych. Ubarwienie skrzydeł z wierzchu szarobrunatne z pięcioma plamami w żółtej otoczce na przedniej parze i 3-4 na tylnej parze.

Neptis rivularis
Pasyn lucylla (Neptis rivularis) to zagrożony u nas gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła są z wierzchu ciemnobrunatne z białymi plamami. Gąsienica jest pokryta szczecinkami. Na końcu odwłoka znajdują się wyrostki.

Argynnis paphia
Perłowiec malinowiec to duży motyl dzienny o pomarańczowym kolorze skrzydeł z charakterystycznym ułożeniem plam. Gąsienica jest brunatnoczarna z żółtym pasem na grzbiecie i plamami po bokach.

Limenitis camilla
Pokłonnik kamilla (Limenitis camilla) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła ciemnobrunatne z białą przepaską. Spód pomarańczowobrązowy z czarnymi plamkami.

Limenitis populi
Pokłonnik osiniec, to duży motyl dzienny występujacy w Polsce. Gąsienica jest nieowłosiona, ma nieregularne kształty, niewielkie wypustki, największe w okolicach głowy i jest zielona. Poczwarka jest żółtobrunatna w czarne plamy.

Melanargia galathea
Polowiec szachownica (szachownica galatea) to motyl dzienny, którego skrzydła mają wzór w kratkę. Jasne pola na skrzydłach mają biały lub nieco żółty kolor. Gąsienica jest zielona, nieowłosiona, z ciemnym, cienkim paskiem po bokach.

Melitaea athalia
Przeplatka atalia (Melitaea athalia) to motyl z rodziny rusałkowatych o dość zmiennym ubarwieniu skrzydeł. Wierzch skrzydeł jest rdzawy z czarnym rysunkiem. To nasza najbardziej pospolita przeplatka.

Euphydryas aurinia
Przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła rude ze zmiennym rysunkiem pomarańczowych obszarów, czarnych plam i przepasek.

Melitaea cinxia
Przeplatka cinksia (Melitaea cinxia) to motyl z rodziny rusałkowatych. Ubarwienie skrzydeł z wierzchniej strony rude z czarnym rysunkiem.

Melitaea diamina
Przeplatka diamina (Melitaea diamina) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu są brunatne, ciemne z pomarańczowymi plamami, które układają się w przepaski.

Melitaea didyma
Przeplatka didyma (Melitaea didyma) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła samców ceglastoczerwone z czarnym rysunkiem. Samice mają ubarwienie zmienne.

Euphydryas maturna
Przeplatka maturna (Euphydryas maturna) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Samiec jest mniejszy od samicy. Ubarwienie jasnoczerwone z jaśniejszymi polami z czarnym deseniem.

Maniola jurtina
Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina) to motyl z rodziny rusałkowatych. Samiec jest mniejszy od samicy. Samiec ma z wierzchu ciemnobrązowe skrzydła, na przednich skrzydłach znajdują się niewielkich rozmiarów oczka.

Hyponephele lycaon
Przestrojnik likaon (Hyponephele lycaon) to motyl z rodziny rusałkowatych, podobny do przestrojnika jurtiny. Występuje dymorfizm płciowy. Samice na pierwszej parze skrzydeł maja po dwa oczka na pomarańczowej plamie.

Pyronia tithonus
Przestrojnik titonus (Pyronia tithonus) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu żółtawo-brązowe z ciemnymi oczkami ze źrenicami na obu parach skrzydeł.

Aphantopus hyperantus
Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu są ciemnobrunatne. Na skrzydłach pierwszej pary samców z wierzchu widoczne są dwa oczka lub jedno, na skrzydłach drugiej pary jedno.

Vanessa atalanta
Rusałka admirał to migrujący motyl, zamieszkujący Europę, Afrykę i Ameryke Północną. Ma ciemne ciało i skrzydła z pomarańczową przepaską i białymi plamami. Spód drugiej pary skrzydeł ma czerwonawą przepaskę i niebieskie oraz białe plamy.

Polygonia c-album
Rusałka ceik to duży motyl dzienny o postrzępionym kształcie skrzydeł. Na spodzie skrzydeł znajduje się biała plama w kształcie litery C. Plama ta bywa zmienna, czasem nawet zanika u niektórych form.

Nymphalis xanthomelas
Rusałka drzewoszek (Nymphalis xanthomelas) to motyl z rodziny rusałkowatych, podobny do rusałki wierzbowca. Ubarwienie skrzydeł z wierzchu czerwone z czarnym rysunkiem i białawymi plamami.

Nymphalis vaualbum
Rusałka laik (Nymphalis vaualbum) to motyl z rodziny rusałkowatych. Przednie skrzydło z dużym wcięciem, tylne z dużym zębem. Ubarwienie z wierzchu brązowoczerwone, z jaśniejszymi, żółtawymi obszarami.

Vanessa cardui
Rusałka osetnik to pospolity w Polsce motyl o jasno-pomarańczowej barwie skrzydeł, nakrapianych czarnymi oraz białymi plamami. Larwa jest cała zielona z charakterystycznymi kolczastymi wypustkami.


Inachis io
Rusałka pawik to pospolity w Polsce motyl dzienny o charakterystycznym wzorze skrzydeł, przypominającym pawie oka. Gąsienice są czarne, pokryte drobnymi punkcikami. Mają kolczaste wypustki.

Aglais urticae
Rusałka pokrzywnik to pospolity w Polsce motyl dzienny o intensywnie ubarwionych skrzydłach. Gąsienice są smukłe, żółto-zielone i ciemne pasy wzdłuż boków ciała.

Nymphalis polychloros
Rusałka wierzbowiec (Nymphalis polychloros) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Na pomarańczowych skrzydłach występują ciemne plamy, na drugiej parze skrzydeł niebieskie plamy.

Nymphalis antiopa
Rusałka żałobnik to pospolity lokalnie motyl dzienny o ciemnym ubarwieniu skrzydeł z jasnymi brzegami skrzydeł. Przed zimowaniem jasna obwódka jest żółta, wiosną staje się biała. Gąsienica ma ciemną barwę z czerwonawymi plamkami po bokach.

Chazara briseis
Skalnik bryzeida to piękny i pospolity motyl dzienny o brązowych skrzydłach z jasnymi plamami. To motyl o bardzo dużej zmienności. Zmienia się głównie biała przepaska na skrzydłach. Gąsienica jest nieowłosiona, żółtoszara w podłużne prążki.

Minois dryas
Skalnik driada to motyl dzienny o dużych, brązowych skrzydłach z niebieskimi plamkami z czarną obwódką. Gąsienica jest nieowłosiona, żółtoszara i prążkowana. Poczwarka jest brunatna.

Brintesia circe
Skalnik prozerpina (Brintesia circe) to motyl dzienny z rodziny rusałkowatych. Skrzydła ciemne z jasną przepaską, podzieloną czarnymi żyłkami na przednich skrzydłach.

Hipparchia semele
Skalnik semele (Hipparchia semele) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu brązowe z żółtą przepaską na obu skrzydłach. Na przednim skrzydle dwa oczka, na tylnym jedno.

Hipparchia statilinus
Skalnik statilinus (Hipparchia statilinus) to motyl dzienny z rodziny rusałkowatych. Na brunatnym wierzchu skrzydeł dwa oczka. Oczka te u samic mogą być otoczone żółtą obwódką i źrenicę.

Coenonymha oedippus
Strzępotek edypus (Coenonymha oedippus) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu są brunatne, pozbawione oczek, chociaż u samic czasami na skrzydłach drugiej pary pojawiają się 2-4 oczka.

Coenonympha glycerion
Strzępotek glicerion (Coenonympha glycerion) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych, podobny do soplaczka. Samiec ma brunatne z wierzchu skrzydła, samice żółtobrunatne.

Coenonympha hero
Strzępotek hero to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Wierzch skrzydeł ma brunatną barwę. U samic występują jedno lub dwa oczka w jasnej otoczone na skrzydłach pierwszej pary. Brak takich oczek zwykle u samców.

Coenonympha arcania
Strzępotek perełkowiec to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu są żółto-brązowe w szerokiej ciemnobrązowej otoczce. Od spodu skrzydła są żółto-brązowe z czarnymi oczkami w jasnej i ciemnej otoczce.

Coenonympha pamphilus
Strzępotek ruczajnik (Coenonympha pamphilus) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu mają pomarańczowo-brązowy kolor z brązową otoczką. Na skrzydłach pierwszej pary znajdują się małe oczka, tuż przy wierzchołkach.

Coenonympha tullia
Strzępotek soplaczek (Coenonympha tullia) to motyl z rodziny rusałkowatych, największy przedstawiciel rodzaju. Skrzydła są żółtobrązowe z oczkiem przy wierzchołku skrzydła pierwszej pary.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.
























































Inne gatunki
- rusałka kratkowiec (Araschinia levana)
- dostojka laodyce (Argynnis laodice)
- dostojka niobe (Argynnis niobe)
- dostojka akwilonaris (Boloria aquilonaris)
- dostojka pales (Boloria pales)
- górówka epifron (Erebia epipron)
- górówka euralia (Erebia euryale)
- górówka gorge (Erebia gorge)
- górówka manto (Erebia manto)
- górówka pandroza (Erebia pandrose)
- górówka farte (Erebia pharte)
- górówka pronoe (Erebia pronoe)
- górówka sudecka (Erebia sudetica)
- skalnik alcyona (Hipparchia hermione)
- przeplatka aurelia (Melitaea aurelia)
- przeplatka britomartis (Melitaea britomartis)
- przeplatka febe (Melitaea phoebe)
- pasyn debrak (Neptis sappho)
- skalnik jutta (Oeneis jutta)
Występowanie i środowisko
Większość motyli z tej rodziny jest pospolita w Polsce. Preferują nasłonecznione miejsca. Można je spotkać na łąkach, torfowiskach, wrzosowiskach, w lasach, polach, terenach zaludnionych.
Tryb życia i zachowanie
Lot jest powolny i niski. chętnie siadają na kwiatach. Niektóre odbywają dalekie wędrówki. Dorosłe rusałki zimują w dziuplach drzew, jaskiniach, w opuszczonych budynkach. Rusałka admirał i osetnik odlatują na zimę na południe Europy.
Morfologia i anatomia
Brak danych.
Rozmnażanie
W rozwoju występuje przeobrażenie zupełne. Poczwarki zwisają głową w dół lub leżą na ziemi.
Pożywienie
Gąsienice odżywiają się liśćmi drzew i krzewów oraz roślin łąkowych. Rusałki pożywiają się nektarem kwiatowym. Pożywiają się także sokiem drzew liściastych, jesienią fermentującymi owocami, czasem odchodami zwierząt. Sole mineralne pobierają z wilgotnej ziemi. Czasem są zainteresowane ludzkim potem.
Ochrona i zagrożenia
Najrzadziej występujące gatunki w naszym kraju to przeplatka aurinia, skalnik driada, mszarnik jutta.
Ciekawostki
Brak danych.
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
◂ | ● | ● | ● | Dostojka adype: Okres lotu dostojki adype. | ||||||||
● | ● | ● | Dostojka aglaja: Okres lotu destojki aglaji. | |||||||||
● | ● | ● | ● | ● | Dostojka dafne: Okres lotu dostojki dafne. | |||||||
● | ● | ● | ● | ● | ● | Dostojka dia: Okres lotu dostojki dia. | ||||||
● | ● | ● | Dostojka eufrozyna: Okres lotu dostojki eufrozyny. | |||||||||
● | ● | ● | Dostojka eunomia: Okres lotu dostojki eunomii. | |||||||||
● | ● | Dostojka ino: Okres lotu dostojki ino. | ||||||||||
● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | Dostojka latonia: Okres lotu dostojki latonii. | |||||
● | ● | ● | Dostojka pandora: Okres lotu dostojki pandory. | |||||||||
◂ | ● | ● | ● | ▸ | Dostojka selene: Okresy lotu dostojki selene. | |||||||
● | ● | ● | Górówka boruta: Okres lotu górówki boruty. | |||||||||
● | ● | ● | Górówka medea: Okres lotu górówki medea. | |||||||||
● | ● | ● | Górówka meduza: Okres lotu górówki meduzy. | |||||||||
● | ● | ● | ● | Mieniak strużnik: Okres lotu mieniaka strużnika. | ||||||||
◂ | ● | ▸ | Mieniak tęczowiec: Okres lotu mieniaka tęczowca. | |||||||||
● | ● | ● | Osadnik egeria: Okres lotu osadnika egerii. | |||||||||
● | ● | ● | ● | ▸ | Osadnik kostrzewiec: Okres lotu osadnika kostrzewca. | |||||||
● | ● | ● | ● | Osadnik megera: Okres lotu osadnika megera. | ||||||||
● | ● | ● | Osadnik petropolitana: Okres lotu osadnika petropolitana. | |||||||||
● | ● | Osadnik wielkooki: Okres lotu osadnika wielkookiego. | ||||||||||
◂ | ● | ▸ | Pasyn lucylla: Okres lotu gatunku motyla: pasyn lucylla. | |||||||||
● | ● | ● | ● | Perłowiec malinowiec, dostojka malinowiec: Okres lotu dostojki (perłowca) malinowca. | ||||||||
● | ● | Pokłonnik kamilla: Okres lotu gatunku pokłonnik kamilla. | ||||||||||
● | ● | ▸ | Pokłonnik osiniec: Okres lotu pokłonnika osinowca. W sierpniu obserwacje rzadsze. | |||||||||
● | ● | ● | Polowiec szachownica: Okres lotu polowca szachownicy. | |||||||||
● | ● | Przeplatka atalia: Okres lotu przeplatki atalii. | ||||||||||
◂ | ● | ▸ | Przeplatka aurinia: Okres lotu przeplatki aurinia. | |||||||||
◂ | ● | ● | Przeplatka cinksia: Okres lotu imago przeplatki cinksia. | |||||||||
● | ● | Przeplatka diamina: Okres lotu przeplatki diaminy. | ||||||||||
● | ● | Przeplatka didyma: Okres lotu przeplatki didyma. | ||||||||||
◂ | ● | ● | ▸ | Przestrojnik jurtina: Okres lotu przestrojnika jurtina. | ||||||||
● | ● | Przestrojnik likaon: Okres lotu przestrojnika likaona. | ||||||||||
● | ● | Przestrojnik titonus: Okres lotu przestrojnika titonusa. | ||||||||||
● | ● | ● | Przestrojnik trawnik: Okres lotu przestrojnika trawnika. | |||||||||
◂ | ● | Rusałka admirał: Pojawiają się dorosłe osobniki rusałki admirała, ale te, które u nas zimowały. | ||||||||||
◂ | ● | ● | ● | ▸ | Rusałka admirał: Okres lotu osobniki rusałki admirała (dotyczy pokolenia z motyli migrujących) | |||||||
● | ● | ● | ● | ● | ● | Rusałka osetnik: Okres lotu rusałki osetnika - dwa pokolenia. | ||||||
● | ● | ● | ● | Rusałka osetnik: W tym okresie można obserwować gąsienice rusałki osetnika. | ||||||||
● | ● | ● | ● | ● | ● | Rusałka pawik: Okres obserwacji motyla rusałki pawika. | ||||||
● | ● | ● | ● | ● | Rusałka pawik: Okres występowania gąsienic rusałki pawika. | |||||||
● | ● | ● | ● | ● | Rusałka pawik: Okres zimowania motyla rusałki pawika. | |||||||
● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | Rusałka pokrzywnik: Okres obserwacji motyla rusałki pokrzywnika. | ||||
● | ● | ● | ● | Rusałka pokrzywnik: Okres występowania gąsienicy rusałki pokrzywnika. | ||||||||
● | ● | ● | ● | Rusałka pokrzywnik: Okres zimowania motyla rusałki pokrzywnika. | ||||||||
● | ● | ● | ● | ● | ● | Rusałka żałobnik: Okresy lotu rusałki żałobnika. | ||||||
● | ● | Rusałka żałobnik: Rusałkę żałobnika można spotkać w postaci gąsienicy. | ||||||||||
● | ● | ● | ● | ● | Rusałka żałobnik: Okres zimowania motyla rusałki żałobnika. | |||||||
● | ● | ● | ● | Skalnik bryzeida: Możliwa obserwacja motyla skalnika bryzeidy. | ||||||||
● | ● | ● | ● | ● | ◂ | ● | ● | ● | ● | ● | Skalnik bryzeida: Skalnik bryzeida żyje pod postacią gąsienicy. | |
● | ● | ● | Skalnik driada: Możliwa obserwacja motyla skalnika driady. We wrześniu obserwacje występują rzadko. | |||||||||
● | ● | ● | ● | ● | ▸ | ● | ● | ● | ● | Skalnik driada: Możliwa obserwacja gąsienicy skalnika driady. | ||
● | ● | ● | Skalnik prozerpina: Okres lotu skalnika prozerpiny. | |||||||||
● | ● | ● | ● | Skalnik semele: Okres lotu skalnika semele. | ||||||||
● | ● | Skalnik statilinus: Okres lotu skalnika statilinusa. | ||||||||||
◂ | ● | ▸ | Strzępotek glicerion: Okres lotu strzępotka gliceriona. | |||||||||
◂ | ● | ▸ | Strzępotek hero: Okres lotu strzępotka hero. | |||||||||
● | ● | Strzępotek perełkowiec: Okres lotu strzępotka perełkowca. | ||||||||||
● | ▸ | Strzępotek soplaczek: Okres lotu strzępotka soplaczka. |
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-12