Dostojka selene

Dostojka selene (Boloria selene)

© M.R. Swadzba - Fotolia.com

Dostojka selene (Boloria selene) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła są z wierzchu pomarańczowe z wieloma czarnymi plamkami. Od spodu skrzydła mają złożony rysunek z białych, żółtych i pomarańczowych obszarów oraz z ciemnych plamek. Samica jest nieco większa od samca.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten jest spotykany prawie w całej Europie, w Azji i Ameryce Północnej. Gatunek ten występuje na terenie całego kraju i to dość licznie. Preferuje suche tereny, polany, skraje lasów, także wilgotne łąki i torfowiska.

Tryb życia i zachowanie

Larwa w poszukiwaniu pokarmu może przebyć dość duże odległości, rzędu kilku metrów. Zimuje gąsienica. Inaczej jak u innych dostojek, larwy selene unikają słońca.

Pożywienie

Larwy żywią się fiołkami.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na roślinie żywicielce, w jej pobliżu lub na ziemi, pojedynczo. W ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia, w obszarach górskich - jedno pokolenie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek tego motyla nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okresy lotu dostojki selene.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.86 / 66%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-10-04, GAT-982




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.