Dostojka selene

Dostojka selene (Boloria selene) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła są z wierzchu pomarańczowe z wieloma czarnymi plamkami. Od spodu skrzydła mają złożony rysunek z białych, żółtych i pomarańczowych obszarów oraz z ciemnych plamek. Samica jest nieco większa od samca.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Dostojka selene (Boloria selene)

© M.R. Swadzba - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten jest spotykany prawie w całej Europie, w Azji i Ameryce Północnej. Gatunek ten występuje na terenie całego kraju i to dość licznie. Preferuje suche tereny, polany, skraje lasów, także wilgotne łąki i torfowiska.

Tryb życia i zachowanie

Larwa w poszukiwaniu pokarmu może przebyć dość duże odległości, rzędu kilku metrów. Zimuje gąsienica. Inaczej jak u innych dostojek, larwy selene unikają słońca.

Pożywienie

Larwy żywią się fiołkami.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na roślinie żywicielce, w jej pobliżu lub na ziemi, pojedynczo. W ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia, w obszarach górskich - jedno pokolenie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek tego motyla nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okresy lotu dostojki selene.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.06 / 62.19%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-10-04, GAT-982




©® Media Nauka 2008-2023 r.