
Osadnik egeria
Osadnik egeria (Pararge aegeria) to motyl z rodziny rusałkowatych. Skrzydła z wierzchu są brunatne, usiane żółtawymi plamkami. Plamki u samicy są większe i jest ich więcej. Przednia para skrzydeł jest udekorowana po jednym czarnym oku z białym wnętrzem tuż przy wierzchołkach. Kilka oczek znajduje się na drugiej parze skrzydeł. Skrzydła od spodu są brunatne. Gąsienica jest zielona.
Występowanie i środowisko PL
Motyl ten występuje w Europie i Azji oraz w północnej części Afryki. Preferuje lasy liściaste i mieszane. Lubi zarośla. W Polsce poza wysokimi górami jest dość pospolity.
Tryb życia i zachowanie
Okres lotu motyla trwa od czerwca do do sierpnia. Czasem we wrześniu pojawiają się motyle trzeciego pokolenia.
Morfologia i anatomia
Rozpiętość skrzydeł wynosi 38-42 mm.
Pożywienie
Gąsienica żeruje na różnych trawach, np. na kostrzewie olbrzymiej.
Rozmnażanie
Występują dwa pokolenia w roku, czasem trzy.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2017-01-06, GAT-4359 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● Okres lotu osadnika egerii.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.