
Górówka boruta
Górówka boruta (Erebia ligea) to piękny, spotykany w górach motyl dzienny o charakterystycznym wzorze skrzydeł. Na ciemnym tle obu skrzydeł występują pomarańczowe pasy z ciemnymi plamkami.
Występowanie i środowisko PL
Europa, Azja. Spotykany w górach na łąkach i drogach leśnych. Rzadko powyżej 1500 m.
Tryb życia i zachowanie
Chętnie siada na kwiatach rdestu wężownika.
Pożywienie
Roślinami żywicielkami są: proso, manna, kostrzewa, inne trawy.
Rozmnażanie
Samica składa owalne jaja w kolorze żółtym na roślinach żywicielkach. Gąsienice wylęgają się już po kilku tygodniach i zimują lub wylęgają się z jaj dopiero po zimie. Rozwój gąsienicy trwa dwa lata. Poczwarka ma kolor brunatny i spoczywa na ziemi.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Bardzo podobnym gatunkiem do górówki boruty jest karkonoski E. eurylae. Odróżnia te dwa gatunki rysunek dolnej pary skrzydeł.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2011-06-26, GAT-43 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● Okres lotu górówki boruty.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.