
Rusałka wierzbowiec
Rusałka wierzbowiec (Nymphalis polychloros) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Na pomarańczowych skrzydłach występują ciemne plamy, na drugiej parze skrzydeł niebieskie plamy.
Występowanie i środowisko PL
To gatunek europejski. W Polsce występuje nielicznie. Spotykany w lasach liściastych, mieszanych oraz parkach, czasem w sadach.
Tryb życia i zachowanie
Motyle wygrzewają się chętnie na słońcu. Są długowieczne i migrują na znaczne odległości. Motyle siadają na wilgotnej ziemi i odchodach zwierząt. Zimują motyle.
Morfologia i anatomia
Rusałka wierzbowiec osiąga 55-60 mm rozpiętości skrzydeł.
Pożywienie
Gąsienica żeruje na wierzbie, topoli, osice, wiązie, drzewach owocowych. Imago odżywia się spadzią, sokiem drzew.
Rozmnażanie
Samica składa jaja na roślinie żywicielce w pierścieniach otaczających gałązki.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2018-12-29, GAT-1195
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.