Sprężykowate

Sprężykowate (Elateridae) to rodzina chrząszczy, do której zaliczamy w Polsce około 130 gatunków owadów. Na świecie znamy ponad 8000 gatunków.

Wygląd

Ciało sprężykowatych jest smukłe, spłaszczone, opancerzone. Kolor ciała to zwykle brązy, żółcie, szarości, rzadziej barwy jaskrawe. Odnóża są krótkie. Larwy to drutowce. Są żółte i masywne, silnie schitynizowane, z trzema parami odnóży. Czułki są paciorkowate.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Actenicerus siaelandicusActenicerus siaelandicus PL

Actenicerus siaelandicus

Actenicerus siaelandicus to gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych. Ma ciemnomiedzianą barwę i białe włoski. Larwa jest drutowcem. Może być szkodnikiem upraw kukurydzy.


Prosternon tessellatumProsternon tessellatum PL

Prosternon tessellatum

Prosternon tessellatum to gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych. Ma ciemne, szarobrunatne ubarwienie z wełnistą fakturą. Przedplecze duże z zaostrzonymi końcami.


Cardiophorus ruficollisCardiophorus ruficollis PL

Cardiophorus ruficollis

Cardiophorus ruficollis to gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych. Ubarwienie ciała czarne poza ciemnoceglastej, dolnej części dużego przedplecza i końców odnóży.


Podrzut szary, podrzut myszatyPodrzut szary, podrzut myszaty PL

Agrypnus murinus

Podrzut szary, podrzut myszaty (Agrypnus murinus) to chrząszcz z rodziny sprężykowatych. Ma czarne ciało z włoskami koloru szarego i brązowego. Larwa jest drutowcem. Jest szkodnikiem, który uszkadza korzenie i nasiona.


Sprężyk sosnowy, sprężyk czerwonySprężyk sosnowy, sprężyk czerwony PL

Ampedus sanguineus

Sprężyk sosnowy, sprężyk czerwony (Ampedus sanguineus) to gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych. Ubarwienie ciała poza czerwonymi pokrywami skrzydłowymi jest czarne.


Ampedus balteatusAmpedus balteatus

Ampedus balteatus

Ampedus balteatus to gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych. Pokrywy skrzydłowe brązowawe, przechodzące płynnie w ciemny kolor w kierunku odwłoka.

Inne gatunki

  • nieskor (Athous rufus)
  • sprężyk rdzawy (Elater ferrugineus)
  • pilnicznik fiołkowy (Limoniscus violaceus)

Występowanie i środowisko

Występują na terenie całego kraju, zarówno w lasach jak i na łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Przewrócony do góry nogami chrząszcz z tej rodziny potrafi odbić się sprężyście od podłoża, wracając owadowi właściwą pozycję. Potrafią w ten sposób wybić się na wysokość nawet 20-30 cm. Dzięki tej zdolności owady wystraszone opadają z roślin w dół na ziemię, Zwykle na grzbiet. Opisywana zdolność dała nazwę tej rodzinie owadów. Owady te prowadzą skryty tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi zazwyczaj 1,5-1,8 cm.

Rozmnażanie

Rozwój trwa od roku do 6 lat.

Pożywienie

Postać dorosła owada odżywia się miękkimi tkankami roślin.

Ochrona i zagrożenia

Jedna trzecia krajowych gatunków jest zagrożona wymarciem.

Ciekawostki

Część gatunków z Południowej Ameryki ma zdolność do świecenia.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Podrzut szary, podrzut myszaty: Okres występowania chrząszcza o nazwie podrzut szary.
       Sprężyk sosnowy, sprężyk czerwony: Okres występowania imago sprężyka sosnowego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-12-27, RODZ-545Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.