Tęgosz rdzawy

Tęgosz rdzawy, sprężyk rdzawy (Elater ferrugineus) to chrząszcz z rodziny sprężykowatych o pomarańczowobrązowym ubarwieniu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Tęgosz rdzawy (Elater ferrugineus)

© Tomasz – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie i Azji. Wszędzie jest nieliczny. W Polsce występuje tylko lokalnie.

Tryb życia i zachowanie

Imago jest aktywne w nocy.

Pożywienie

Larwy polują na larwy owadów, które rozwijają się w dziuplach, na przykład na pachnicy dębowej.

Rozmnażanie

Do rozwoju potrzebuje starych drzew z dziuplami. Rozwój larwalny trwa od 4 do 6 lat. Przeobrażenie larw ma miejsce od maja do czerwca. Owady dorosłe można spotkać w okresie od czerwca do początku sierpnia.

Ochrona i zagrożenia

Chrząszcz ten jest w Polsce objęty ochroną gatunkową. Został wpisany do Polskiej Czerwonej Listy Zwierząt ze statusem VU. Przyczyną wymierania tego chrząszcza jest coraz mniejszy udział starych drzew liściastych w naszej przyrodzie.


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie


Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?


Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • red. Zbigniew Głowaciński, Janusz Nowacji – Polska czerwona księga zwierząt - Bekręgowce, ISBN 83-88934-60-0, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Marek W. Kozlowski – Owady Polski – Chrząszcze, ISBN 978-83-7073-784-9, Multico Oficyna Wydawnicza 2009

© medianauka.pl, 2023-08-15, GAT-16141
©® Media Nauka 2008-2023 r.