
Sprężyk sosnowy, sprężyk czerwony
Sprężyk sosnowy, sprężyk czerwony (Ampedus sanguineus) to gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych. Ubarwienie ciała poza czerwonymi pokrywami skrzydłowymi jest czarne. Czułki paciorkowate. Na pokrywach znajdują się dołki, które układają się w podłużne rowki.
Występowanie i środowisko PL
Występuje licznie w całej Polsce.
Tryb życia i zachowanie
Okres lotu trwa od kwietnia do sierpnia. Owad ten ukrywa się zwykle pod korą drzew. Zimują larwy oraz imago.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 12-17 mm.
Pożywienie
Larwy sprężyka sosnowego to drapieżniki polujące na owady rozwijające się w drewnie. Zjada larwy, poczwarki i jaja szkodników leśnych. Postać dorosła zjada także nektar kwiatowy i pyłek, głownie selerowatych.
Rozmnażanie
Larwy rozwijają się w próchniejącym drewnie drzew iglastych, głownie sosny.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Z uwagi na tępienie szkodników sosen i innych drzew to bardzo pożyteczny owad.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-12-12, GAT-16140 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● Okres występowania imago sprężyka sosnowego.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012