Ugorówkowate

Ugorówkowate (Lemoniidae) to niewielka rodzina motyli, do której zaliczamy około 20 gatunków w dwóch rodzajach. W Polsce występują zaledwie dwa gatunki, w Europie 5. Większość to motyle nocne.

Motyle te mają zredukowaną ssawkę. Czułki są podwójnie grzebykowate. Czułki u samców mają większe wyrostki. Gąsienice pokryte krótką szczeciną.

Tryb życia i zachowanie

Motyle żyją bardzo krótko, bo nie pobierają pokarmu.

Rozmnażanie

Przepoczwarzenie następuje bez wytwarzania kokonu w ściółce lub ziemi.

Pożywienie

Postać dorosła nie pobiera pokarmu. Gąsienice żerują zwykle na roślinach zielnych.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Okres lotu ugorówki przelotnicy.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.33 / 63.48%
2024-01-22



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski — Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2020-06-02, RODZ-1522



©® Media Nauka 2008-2023 r.