Ugorówka przelotnica

Ugorówka przelotnica (Lemonia dumi) to gatunek motyla z rodziny ugorówkowatych. Ubarwienie ciała brunatne z żółto-rudawym owłosieniem. Odwłok segmentowany. Na brunatnych skrzydłach żółtawe przepaski i strzępina. Na pierwszej parze skrzydeł widoczna żółta plamka. Na skrzydłach drugiej pary żółta przepaska.

Gąsienica jest ciemnobrunatna z czarnymi plamkami na każdym segmencie. Na jaśniejszych brodawkach rude szczecinki. Głowa ciemna.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Ugorówka przelotnica (Lemonia dumi)

© phototrip.cz – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek europejski, występuje też w Azji Mniejszej. Gatunek ten występuje u nas głównie na południu kraju. Najczęściej można go spotkać na ugorach, suchych łąkach, przy drogach i na polanach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa na przełomie września i października. Motyle latają za dnia. Motyl żyje zwykle tylko jeden dzień. Gąsienice żerują w nocy. Zimują jaja.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 42-52 mm.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są jastrzębiec kosmaczek, mniszek lekarski, cykoria podróżnik, krwawnik pospolity. Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Samica składa wszystkie jaja w ciągu jednego dnia. Przepoczwarzenie następuje płytko w ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu ugorówki przelotnicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

  Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


  Quiz


  Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

  Jaki jest największy motyl świata?
  Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
  Czy gąsienice są nudne?
  Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
  Jak szybko latają owady?
  Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

  Bibliografia

  Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

  © medianauka.pl, 2020-06-02, GAT-635994
  ©® Media Nauka 2008-2023 r.