logo

Ugorówka przelotnica

Ugorówka przelotnica (Lemonia dumi) to gatunek motyla z rodziny ugorówkowatych. Ubarwienie ciała brunatne z żółto-rudawym owłosieniem. Odwłok segmentowany. Na brunatnych skrzydłach żółtawe przepaski i strzępina. Na pierwszej parze skrzydeł widoczna żółta plamka. Na skrzydłach drugiej pary żółta przepaska.

Gąsienica jest ciemnobrunatna z czarnymi plamkami na każdym segmencie. Na jaśniejszych brodawkach rude szczecinki. Głowa ciemna.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To gatunek europejski, występuje też w Azji Mniejszej. Gatunek ten występuje u nas głównie na południu kraju. Najczęściej można go spotkać na ugorach, suchych łąkach, przy drogach i na polanach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa na przełomie września i października. Motyle latają za dnia. Motyl żyje zwykle tylko jeden dzień. Gąsienice żerują w nocy. Zimują jaja.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 42-52 mm.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są jastrzębiec kosmaczek, mniszek lekarski, cykoria podróżnik, krwawnik pospolity. Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Samica składa wszystkie jaja w ciągu jednego dnia. Przepoczwarzenie następuje płytko w ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.© medianauka.pl, 2020-06-02, GAT-635994


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu ugorówki przelotnicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

Ugorówkowate
Ugorówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Quiz
Quiz

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski - Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - biedronki
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki - pszczoły
Lupy
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.