Dziubałkowate

Dziubałkowate, dzióbałkowate (Anthocoridae) to rodzina owadów z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, do której zaliczamy w Polsce 40 gatunków, a na całym świecie około 400 gatunków. Owady te są spokrewnione z pluskwowatymi.

Wygląd

Są podobne do tasznikowatych, od których różnią się głównie obecnością 2 przyoczek u form uskrzydlonych. To małe pluskwiaki. Pancerz jest miękki. Ubarwienie zwykle czarne, brązowe. Większość gatunków posiada skrzydła.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Orius agilisOrius agilis PL

Orius agilis

Orius agilis to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny dziubałkowatych. Ubarwienie ciemne, odnóża i czułki jasne. Pokrywy półprzeźroczyste.


Dziubałek gajowyDziubałek gajowy PL

Anthocoris nemorum

Dziubałek gajowy (Anthocoris nemorum) to pluskwiak z rodziny dziubałkowatych. Na pierwszej, brązowej parze skrzydeł widoczne ciemne plamy. Druga para skrzydeł biaława z brązowymi plamami.

Inne gatunki

  • Anthocoris gallurumulmi
  • Xyllocoris maculippennis

Występowanie i środowisko

Spotykane są często na kwiatach. Można je tez spotkać w leśnej ściółce, gniazdach ptaków, domach.

Morfologia i anatomia

Samice mają kanał kopulacyjny. Jeden gatunek kopuluje w sposób urazowy, przebijając pancerz samicy.

Pożywienie

To zwykle drapieżniki, polujące na drobne stawonogi. Czasem, żywią się krwią zwierząt kręgowych.

Ciekawostki

Samce gatunku Xyllocoris maculippennis czasem kopulują ze sobą. Przekazują w ten sposób pośrednio swoją spermę samicom.
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-02-14, RODZ-505Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.