Wycinkowate, falicowate

Wycinkowate, falicowate (Drepanidae) to rodzina owadów zaliczanych do motyli nocnych (ciem), która liczy dziś około 1000 gatunków. W Polsce żyje 16 gatunków z tej rodziny owadów. Motyle te grupuje się w Polsce w dwie podrodziny, różniące się dość mocno od siebie: falicowate (Thyatirinae) z 9 gatunkami oraz wycinkowate (Drepaninae) z 7 gatunkami. Niegdyś stanowiły one odrębne rodziny.

Wygląd

Do falicowatych zaliczamy motyle o mocno zbudowanym tułowiu i odwłoku o rozpiętości skrzydeł od 28 do 44 mm. Ich skrzydła są zwykle szare z delikatnymi przepaskami. Tu dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Do wycinkowatych zaliczamy motyle, które mają smukły odwłok i szerokie, rozłożyste skrzydła, a ich pierwsza para jest sierpowato zakończona, z wygiętym brzegiem zewnętrznym. Gdy motyl spoczywa, skrzydła tworzą płaską powierzchnię. Kolor skrzydeł to jasny beż lub jasnobrunatny. Rozpiętość skrzydeł wynosi tu od 18 do 42 mm. Samce mają bardziej grzebieniaste czułki.

Sortuj według:

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Wycinka sierpiankaWycinka sierpianka PL

Drepana falcataria

Wycinka sierpianka (Drepana falcataria) to jedna z największych i najbardziej pospolitych w Polsce ciem z rodziny Drepanidae. Ubarwienie skrzydeł zależy od pokolenia. W pierwszym pokoleniu skrzydła są jasnobrązowe lub beżowe.

Inne gatunki

  • Bodlica sinica (Cilix glaucata)
  • Wycinka sierpianka (Drepana falcatria)
  • Pluszówka agatka (Drepana pyrithoides)
  • Plamówka malinówka, odrzyca malinówka (Thyatira batis)

Występowanie i środowisko

Motyle te można spotkać w lasach liściastych i mieszanych, w parkach, zakrzewieniach na wszystkich kontynentach świata. Najwięcej gatunków występuje w Europie i Azji.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności. Za dnia spoczywają na liściach i pniach drzew. Przylatują do światła w nocy.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Larwy odżywiają się liśćmi drzew, krzewów i krzewinek.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce nie są to gatunki zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-02-22, RODZ-253


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
wycinka sierpianka
       

Okres lotu wycinki sierpianki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.