Wycinkowate, falicowate

Wycinkowate, falicowate (Drepanidae) to rodzina owadów zaliczanych do motyli nocnych (ciem), która liczy dziś około 1000 gatunków. W Polsce żyje 16 gatunków z tej rodziny owadów. Motyle te grupuje się w Polsce w dwie podrodziny, różniące się dość mocno od siebie: falicowate (Thyatirinae) z 9 gatunkami oraz wycinkowate (Drepaninae) z 7 gatunkami. Niegdyś stanowiły one odrębne rodziny.

Wygląd

Do falicowatych zaliczamy motyle o mocno zbudowanym tułowiu i odwłoku o rozpiętości skrzydeł od 28 do 44 mm. Ich skrzydła są zwykle szare z delikatnymi przepaskami. Tu dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Do wycinkowatych zaliczamy motyle, które mają smukły odwłok i szerokie, rozłożyste skrzydła, a ich pierwsza para jest sierpowato zakończona, z wygiętym brzegiem zewnętrznym. Gdy motyl spoczywa, skrzydła tworzą płaską powierzchnię. Kolor skrzydeł to jasny beż lub jasnobrunatny. Rozpiętość skrzydeł wynosi tu od 18 do 42 mm. Samce mają bardziej grzebieniaste czułki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bodlica sinica, bodlica rogawicaBodlica sinica, bodlica rogawica PL

Cilix glaucata

Bodlica sinica, bodlica rogawica (Cilix glaucata) to gatunek motyla z rodziny wycinkowatych. Ubarwienie skrzydeł kremowobiałe z ciemniejszymi plamami na przedniej parze skrzydeł w zewnętrznej ich części oraz brązową plamę.


Plamówka malinówka, odrzyca malinówkaPlamówka malinówka, odrzyca malinówka PL

Thyatira batis

Plamówka malinówka, odrzyca malinówka (Thyatira batis) to motyl nocny z rodziny wycinkowatych. Skrzydła pierwszej pary mają brunatne tło, a na nim występują różowo-białożółte plamy. Skrzydła drugiej pary są jasnobrązowe.


Wycinka sierpiankaWycinka sierpianka PL

Drepana falcataria

Wycinka sierpianka (Drepana falcataria) to jedna z największych i najbardziej pospolitych w Polsce ciem z rodziny Drepanidae. Ubarwienie skrzydeł zależy od pokolenia. W pierwszym pokoleniu skrzydła są jasnobrązowe lub beżowe.

Inne gatunki

  • pluszówka agatka (Drepana pyrithoides)

Występowanie i środowisko

Motyle te można spotkać w lasach liściastych i mieszanych, w parkach, zakrzewieniach na wszystkich kontynentach świata. Najwięcej gatunków występuje w Europie i Azji.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności. Za dnia spoczywają na liściach i pniach drzew. Przylatują do światła w nocy.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Larwy odżywiają się liśćmi drzew, krzewów i krzewinek.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce nie są to gatunki zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Bodlica sinica, bodlica rogawica: Okres lotu bodlicy sinicy.
          Plamówka malinówka, odrzyca malinówka: Okres lotu plamówki malinówki w pierwszym pokoleniu.
          Plamówka malinówka, odrzyca malinówka: Okres lotu plamówki malinówki w drugim pokoleniu.
       Wycinka sierpianka: Okres lotu wycinki sierpianki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-02-22, RODZ-253Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.