
Wycinka sierpianka
Wycinka sierpianka (Drepana falcataria) to motyl nocny z rodziny Drepanidae z podrodziny wycinkowatych (Drepaninae), jeden z większych z tej rodziny w Polsce. Ubarwienie skrzydeł zależy od pokolenia. W pierwszym pokoleniu skrzydła są jasnobrązowe lub beżowe. W drugim pokoleniu skrzydła są wyraźnie ciemniejsze. Pierwsza para skrzydeł jest sierpowato zakończona. Na końcu skrzydeł znajduje się ciemniejszy fragment i brązowa przepaska. Znajduje się tu też delikatny rysunek w faliste przepaski i ciemne plamki, z czego dwie są większe. Druga para skrzydeł jest udekorowana delikatnymi, falistymi liniami. Gąsienice są zielone po bokach i brązowe z wierzchu. Na ciele wyraźne wyrostki. Głowa jest wyodrębniona, szara, z dwoma poprzecznymi paskami.
Występowanie i środowisko PL
Występuje na terenie całego kraju. Środowisko występowania to lasy liściaste i mieszane, parki, zarośla.
Tryb życia i zachowanie
To motyl o nocnej aktywności. Zimuje poczwarka. Lubi przylatywać do światła.
Pożywienie
Gąsienice żerują na brzozie i olszy.
Rozmnażanie
Gąsienica splata przędzą liście, na któych żeruje i tam następuje przepoczwarzenie.
Ochrona i zagrożenia
To pospolity motyl w naszym kraju, nie jest objęty ochroną prawną i nie jest zagrożony wyginięciem.
Ciekawostki
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-02-22, GAT-703 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● Okres lotu wycinki sierpianki.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.