Żaba jeziorkowa

Żaba jeziorkowa (Rana lessonae)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz wszystkie zdjęcia.
Liczba dodatkowych zdjęć: 2.

Żaba jeziorkowa (Rana lessonae, syn. Pelophylax lessonae) to najmniejszy, pospolity w Polsce przedstawiciel żab zielonych. Grzbiet ma kolor jaskrawozielony i pokryty jest nielicznymi ciemnymi plamkami. Wzdłuż grzbietu biegnie jasna linia kręgowa (rowek). W pachwinach oraz na pośladkach występują żółte niewielkie plamy, tworzące marmurkowy deseń, co odróżnia ją od żaby wodnej, bardzo do niej podobnej. Ponadto od żaby wodnej odróżnia się obecnością na tylnych kończynach dużych modzeli podeszwowych o ostrych krawędziach. Brzuszna strona ciała jest biała. Okazy z północy bywają brązowe lub czarne.

Oczy są duże i wystające, mają żółtawe tęczówki. Źrenice są eliptyczne, poziome. Parotydy nie są obecne, brak też plam skroniowych. Dobrze widoczne są błony bębenkowe. U samców podczas godów pojawiają się szare modzele godowe na pierwszych palcach przednich kończyn. Samce mają worki rezonacyjne, białe, parzyste.

Występowanie i środowisko PL

Głównie środkowa i wschodnia część Europy. Preferuje małe, zarośnięte stawy, rowy, jeziorka. Zamieszkuje obszary nizinne. Maksymalny zasięg pionowego występowania to 1550 m n.p.m. Zamieszkuje zarośnięte zbiorniki wody stojącej, które rzadko opuszcza. Gdy nie ma zbiorników wody stojącej przebywa w strumieniach i małych rzeczkach. Czasem można ją spotkać na stepach i w zaroślach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi ziemno-wodny tryb życia. W okresie godowym żaby te odzywają się charakterystycznym głosem "koak-koak". Aktywna w dzień. Gdy zbiornik wysycha, wędruje w poszukiwaniu innego. Sen zimowy spędza na lądzie od września-października do końca kwietnia. Wędrówki na zimowiska zaczyna w końcu sierpnia i pokonuje wówczas nawet 15 km. Jest aktywna w dzień. Świetnie pływa i zwinnie porusza się na lądzie. W okresie godów przejawia terytorializm.

Pożywienie

Owady o dziennym trybie życia, dżdżownice, pająki, ślimaki.

Rozmnażanie

Pora godowa rozpoczyna się od kwietnia do maja. Samica składa skrzek w postaci kulistych kłębów, Samica składa w sezonie od 500 do 4500 jaj. Jaja mają średnicę 1,5-1,7 mm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce żaba jeziorkowa znajduje się pod całkowitą ochroną.

Ciekawostki

Żaba jeziorkowa jest najmniejszym przedstawicielem żab zielonych w Polsce.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Trwa sen zimowy żaby jeziorkowej. Rozpoczyna się wraz z pierwszymi przymrozkami.
          Trwa okres godowy żaby jeziorkowej. Samce rechocą, nawołując samice. Te składają skrzek w postaci dużych pakietów galaretowatego śluzu z zawieszonymi w nich jajami.
          Kończy się rozwój kijanek żaby jeziorkowej i następuje przeobrażenie.
      Okres aktywnego życia żaby jeziorkowej

Pokrewne gatunki płazów


Żaby brunatne
W Polsce obok żab zielonych (żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i wodna) występują dość pospolicie żaby brunatne takie, jak żaba trawna, podobna do niej żaba moczarowa i żaba dalmatyńska.
Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.57 / 65.07%
2024-01-21© medianauka.pl, 2012-02-18, GAT-106
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.