logo

Żaba moczarowa

Żaba moczarowa (Rana arvalis) to płaz bezogonowy z rodziny żabowatych z grupy żab brunatnych. Pysk jest ostro zakończony. U kończyn tylnych znajduje się jeden modzel podeszwowy. Gatunek ten z wyglądu bardzo przypomina żabę trawną. Cechą charakterystyczną są ciemne plamy skroniowe, plama kątowa na grzbiecie, pręgi na kończynach tylnych. Na białym brzuchu nie ma plam, co ją odróżnia od żaby trawnej. Występuje bardzo duża różnorodność ubarwienia różnych osobników. U samców występują worki rezonacyjne. W okresie godów samce mają niebieskawy grzbiet, plamę niebieską na gardzieli oraz zwisające fałdy. U samic kolor skóry staje się w tym okresie bardziej jaskrawy. Samce są mniejsze od samic. Na tylnych kończynach mogą występować poprzeczne prążki.

Oczy są duże i wystające. Tęczówki są złociste, a owalne źrenice są poziome. Nie występują parotydy. Widoczne są błony bębenkowe. Palce spinają wcięte błony pławne. Po obu bokach grzbietu biegną dwie podłużne listwy skórne. Skóra na spodnich częściach ud i na części brzucha jest lekko przezroczysta. Widać przez nią mięśnie i wnętrzności. W porze rozrodu samce są zaopatrzone w modzele godowe na pierwszych palcach przednich kończyn. Samce posiadają parzyste wewnętrzne rezonatory.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Żaba moczarowa występuje w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej oraz części Azji. Obecna jest także w Polsce. Jest u nas dość pospolita. Preferuje niziny. Pionowy zasięg występowania to zaledwie 800 m n.p.m. Zamieszkuje tereny otwarte, suche lasy sosnowe, ogrody, parki miejskie.

Tryb życia i zachowanie

Samce w porze godów wydają odgłos kwilenia. Jest aktywna w dzień. Poza okresem godów prowadzi lądowy tryb życia. Zimuje na lądzie. Preferuje tereny nizinne.

Pożywienie

Zjada stawonogi, dżdżownice i ślimaki, pająki.

Rozmnażanie

Pora godowa rozpoczyna się w kwietniu. Samica składa skrzek w postaci kulistych kłębów do zbiorników z wodą stojącą, najlepiej porośniętych pałką wodną, sitowiem, trzciną zwyczajną, o pH nie niższym niż 4,5, na głębokości od 10 cm do 2 m. Gody odbywają się masowo. Samce przypierają wówczas niebieskie zabarwienie. Są ich wówczas setki. Samica może znieść od 500 do 2700 jaj o średnicy 1,5-2 mm, a z otoczką 6-8 mm. Kijanki wykluwają się po 14-25 dniach. Kijanki są ciemnobrązowe i osiągają długość 4,8 cm. Małe żabki po przeobrażeniu mają długość 1-1,5 cm.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce żaba moczarowa znajduje się pod całkowitą ochroną.

Ciekawostki

Brak danych.© medianauka.pl, 2013-03-30, GAT-401


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Żaba moczarowa hibernuje.
          Trwa okres godowy żaby moczarowej, która ich nie przerywa mimo ochłodzenia. Samica pod koniec marca lub na początku kwietnia składa skrzek w postaci kłębu galaretowatego śluzu z jajami wewnątrz.
          Pojawiają się kijanki żaby moczarowej.
           Kijanki żaby moczarowej przechodzą metamorfozę. Kijanki mają wówczas 45 mm długości, a żabki 14 mm. Młode osobniki wychodzą z wody, ale pozostają niedaleko.
    Trwa aktywność życiowa żaby moczarowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki płazów

ikonaŻaba dalmatyńska
Rana dalmatina
ikonaŻaba hiszpańska
Rana iberica
ikonaŻaba jeziorkowa
Rana lessonae
ikonaŻaba rycząca
Rana catesbeiana
ikonaŻaba śmieszka
Rana ridibunda
ikonaŻaba trawna
Rana temporaria
ikonaŻaba włoska
Rana latastei
ikonaŻaba wodna
Rana esculenta
Żabowate
Żabowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz


Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski - Atlas
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
kolorowe skarpetki góra lodowa
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.