Żaba trawna

Żaba trawna (Rana temporaria)

© viter – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (4).

Żaba trawna (Rana temporaria) to rodzimy przedstawiciel rodziny żabowatych o zmiennym ubarwieniu. Należy do grupy żab brunatnych. Najczęściej skóra jest brązowa i oliwkowozielona. Na ciele występują brązowe lub czarne plamy. Charakterystyczne są dla tego gatunku ciemne plamy skroniowe, plama na środku grzbietu, na udach poprzeczne, ciemne pręgi. Linia kręgowa nie jest widoczna. Na brzuchu znajduje się deseń mozaikowy. U samców znajdują się parzyste rezonatory, a także modzele na pierwszych palcach kończyn przednich. U samców pojawia się szata godowa. Jest to niebieskawa plama na gardzieli, niebieskawy grzbiet oraz zwisające fałdy skórne wypełnione limfą. Samice przybierają bardziej jaskrawą szatę, pojawiają się brodawki na grzbiecie.

Palce stóp są spięte błoną pławną. Od żaby moczarowej różni się kształtem pyska (jest krótszy i zaokrąglony) i wyglądem modzeli piętowych wewnętrznych. Błony bębenkowe są widoczne, duże, wielkości oczu. Na bokach ciała znajdują się dwa fałdy grzbietowe.

Żaba trawna - kijanka (Rana temporaria)
© Kijanka żaby trawnej © Eric Isselée - Fotolia.com

 

Występowanie i środowisko PL

Północne i środkowe obszary Europy i Azji. Zamieszkuje tereny za kołem podbiegunowym. W Polsce jest dość pospolita. Jest odporna na działanie niskich temperatur, stąd występuje na wysokości nawet 3000 m n.p.m. w Pirenejach. Zamieszkuje bardzo różne, wilgotne środowiska. Można ją spotkać w lasach, na łąkach. Rozmnaża się w jeziorach, stawach, rozlewiskach i kałużach.

Tryb życia i zachowanie

Podczas godów samce wydają ciche odgłosy przypominające mruczenie. Poza okresem rozmnażania dorosłe osobniki przebywają na lądzie, najczęściej w lasach. Jest aktywna w nocy i wieczorem. Zimę spędza na dnie wód płynących. Do zbiorników rozrodczych potrafią przewędrować nawet kilka kilometrów.

Pożywienie

Zjada owady, także stawonogi, dżdżownice i ślimaki.

Rozmnażanie

Pora godowa zaczyna się pod koniec marca, kończy się w kwietniu. Samica składa skrzek w postaci kulistych, regularnych kłębów. Samica składa od 900 do 4000 jaj. Jaja mają średnicę 1,7-3 mm, a z galaretowatą otoczką 8-10 mm. Larwy wykluwają się po 10-14 dniach lub po miesiącu, gdy temperatury są niskie. Kijanki dorastają do 5,2 cm długości. Po przeobrażeniu młode żabki mają 1-1,5 cm długości.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Podgatunki:
Rana temporaria temporaria (większa część zasięgu),
Rana temporaria canigonensis (Pireneje Francuskie),
Rana temporaria honnorati (południowo-wschodnia Francja),
Rana temporaria parvipalmata (góry Galicii, Sierra Segundeira, północno-zachodnia Hiszpania)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Żaba trawna hibernuje. W zależności od szerokości geograficznej zimowanie zaczyna się od września do listopada.
         Trwa okres godowy żaby trawnej, która ich nie przerywa nawet jeśli spada temperatura i prószy śnieg. Samica pod koniec marca lub na początku kwietnia składa skrzek w postaci kłębu galaretowatego śluzu z jajami wewnątrz. W czerwcu gody żaby trawnej odbywają się w Tatrach, wysoko w górach.
          Pojawiają się kijanki żaby trawnej.
           Kijanki żaby trawnej przeobrażają się w małe żabki. Kijanki mają wówczas 45 mm długości, a żabki 14 mm. Młode osobniki wychodzą z wody, ale pozostają niedaleko.
    Trwa aktywność życiowa żaby trawnej.

Pokrewne gatunki płazów


Żaby brunatne
W Polsce obok żab zielonych (żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i wodna) występują dość pospolicie żaby brunatne takie, jak żaba trawna, podobna do niej żaba moczarowa i żaba dalmatyńska.
Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.37 / 64.33%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2013-03-30, GAT-400




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.