Natężenie pola magnetycznego
Natężenie pola magnetycznego \(\vec{H}\) jest to wektorowa wielkość fizyczna, która charakteryzuje pole magnetyczne, niezależnie od ośrodka, w jakim znajduje się źródło tego pola. Opisuje zatem pole magnetyczne w próżni.
W próżni zależność między indukcją magnetyczną a natężeniem pola magnetycznego jest następująca:
gdzie:
\(\mu_0\) - przenikalność magnetyczna próżni, równa \(4\pi \cdot 10^{-7}\ \frac{T\cdot m}{A}\approx 1,257\cdot 10^{-6} \frac{Tm}{A}\).
W ośrodkach materialnych zaś, zależność ta jest następująca:
gdzie:
\(\mu\) - względna przenikalność magnetyczna ośrodka. Wielkość ta jest bliska jedności dla paramagnetyków i diamagnetyków, jest znacznie większa od jedności dla ferromagnetyków.
Wektor natężenia pola magnetycznego jest równoległy do wektora indukcji magnetycznej w ośrodkach izotropowych.
Wektor natężenia pola magnetycznego jest określany za pomocą prawa Ampere'a:
\(\oint\vec{H}d\vec{l}=I\)
Całka okrężna (cyrkulacja) wektora natężenia pola magnetycznego wzdłuż linii pola magnetycznego, wytwarzanego przez przewodnik z prądem jest równa natężeniu prądu, jaki płynie w tym przewodniku.
Jednostka natężenia pola magnetycznego
Jednostką natężenia pola magnetycznego jest A/m (amper na metr).
Inne informacje
Dla nieskończenie długiego przewodnika liniowego z prądem natężenie pola magnetycznego zależy jedynie od natężenia prądu i odległości od tego przewodnika, nie zależy zaś od rodzaju ośrodka, w jakim ten przewód się znajduje.
Natężenie pola magnetycznego w solenoidzie nie zależy od rozmiarów geometrycznych solenoidu, a jedynie od natężenia prądu, jaki płynie przez solenoid oraz od gęstości zwojów:
gdzie:
- \(H\) - wartość natężenia pola magnetycznego,
- \(n\) - gęstość zwojów solenoidu,
- \(I\) - natężenie prądu.
© medianauka.pl, 2021-07-10, A-4095
Data aktualizacji artykułu: 2025-04-27