Nicówka ogórkowa

Nicówka ogórkowa, mięsichówka ogórkowonna (Macrocystidia cucumis) to gatunek niejadalnego grzyba prawdopodobnie z rodziny Macrocystidiaceae. Wydziela ogórkowy zapach, co jest jego główną cechą rozpoznawczą. Stare owocniki pachną tranem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Nicówka ogórkowa (Macrocystidia cucumis)

© weinkoetz – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Rośnie w lasach iglastych i liściastych, często w trawie przy drogach. Lubi wilgotne środowisko.

Owocniki pojawiają się od lipca do października.

Morfologia i anatomia

Kapelusz ma 2-6 cm średnicy. Trzon ma 3-7 cm wysokości.

Kapelusz ma czerwonobrązowy lub ciemnobrązowy kolor, jaśniejszy, żółtawy lub różowawy na skraju. Na brzegach widoczne prześwitujące prążkowanie. Kształt najpierw stożkowaty lub dzwonkowaty, potem spłaszczony z niewielkim garbkiem.

Blaszki najpierw białawe, potem czerwonożółte.

Miąższ jest brązowy.

Trzon cienki, czerwonobrązowy, prawie czarny, z białawym nalotem, cylindryczny.

Rozmnażanie

Wysyp żółtobrązowy.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania owocników nicówki ogórkowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Cechy

Środowsko

lasy iglaste
lasy liściaste

lasy iglastelasy liściaste
Jadalność

gatunek niejadalny
gatunek niejadalny
Inne cechy

saprofit

Ostrzeżenie

Zbieranie grzybów wymaga ich dobrej znajomości i dużego doświadczenia w ich zbieraniu. Każdego roku w wyniku złej identyfikacji gatunków grzybów umiera sporo ludzi w Polsce. Nie zbieraj i nie jedz grzybów, których nie znasz lub co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj, że często gatunki jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne, szczególnie w przypadku młodych owocników. Często identyfikacja tylko na podstawie zdjęcia może być nieco myląca. Przy identyfikacji gatunku trzeba uwzlędniać wiele czynników, a więc atlas grzybów może jedynie wspierać grzybiarza w identyfikacji gatunku, nie może jednak zastąpić doświadczenia i zdrowego rozsądku. Właściciel strony nie bierze odpowiedzialności za zbieranie i spożywanie grzybów przez użytkowników serwisu.


Pokrewne gatunki grzybów


  Jak postępować przy zatruciu grzybami?


  Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?

  Grzyby pod ochroną


  W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.

  Grzyby marynowane w occie


  Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.

  Jak suszyć grzyby?


  Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.

  Jak zbierać grzyby?


  Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.

  Mikoryza


  Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.

  Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów


  Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.

  Grzyby trujące


  Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.

  Grzyby jadalne


  Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.


  Bibliografia

  Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Hans E.Laux – Atlas grzybów jadalnych i trujących, ISBN 978-83-7773-304-2, RM 2014
  • Markus Fluck – Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015

  © medianauka.pl, 2021-02-16, GAT-639017
  ©® Media Nauka 2008-2023 r.