Parzeplinowce

Parzeplinowce (Gunnerales) to rząd roślin okrytonasiennych, do którego zaliczamy między innymi rodzinę parzeplinowatych (gunnerowatych) z 50 gatunkami bylin o potężnych liściach.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
Parzeplinowate, gunnerowateGunneraceae500Nie

Występowanie i środowisko

Parzeplinowce żyją na półkuli południowej.

Morfologia i anatomia

Byliny o grubych kłączach i ogromnych liściach. Średnica liści może osiągać nawet 3 m! Kwiaty niewielkie, ale zebrane w bardzo duże kwiatostany, których wysokość może wynosić nawet 2 m, a średnica 1 m.

Najbardziej popularne gatunki roślin

Oto wykaz dziesięciu (TOP 10) najbardziej popularnych gatunków roślin z tego rzędu. Jako kryterium popularności danej rośliny przyjęto częstość jej wyszukiwania w przeglądarce internetowej (w przypadku gdy nasz serwis posiada takie dane).

  1. Parzeplin brazylijski, gunnera brazylijska
  2. Parzeplin chilijski

Kalendarz przyrody

Kolejne numery w tabeli oznaczają miesiące. Kolorowa kolumna oznacza bieżący miesiąc. Kropkami zaznaczono zdarzenie, które trwa przez cały okres, a trójkątami tylko początek lub koniec miesiąca. Na końcu tabeli znajduje się filtr, za pomocą można ograniczyć liczbę wyświetlanych wierszy do bieżącej daty.

123456789101112

Opis

         Kwitnie gunnera brazylijska.
         Kwitnie parzeplin chilijski.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich — Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

© medianauka.pl, 2018-12-22, RZAD-200
Data aktualizacji artykułu: 2023-12-27

©® Media Nauka 2008-2023 r.