logo

Ptaki w kulturze

Ptaki pojawiają się w wielu dziedzinach sztuki i popkultury. Oto nasza subiektywna lista postaci i dzieł, w których ptaki są istotnym lub charakterystycznym tematem głównym albo też tłem, szeroko rozpoznawalnym w masowej kulturze.

Ptaki w filmie, literaturze, muzyce i malarstwie

Oto nasze typy związane z X muzą, książkami, muzyką i sztukami plastycznymi.

 1. Alfred Hitchcock - Ptaki - film z 1963 roku, jeden z najważniejszych horrorów/thrillerów w historii kina. Fabuła filmu rozgrywa się w Bodega Bay, które zostaje zaatakowane przez agresywne ptaki. Mimo upływu lat film nic nie stracił na swej atrakcyjności.
  Nawet trailer jest niesamowity!
 2. Brzydkie kaczątko - tę baśń Hansa Christiana Andersena zna każde dziecko. Baśń została wydana w 1843 roku. Jest to historia łabędziątka, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę. Pisklę zostaje odrzucone przez kaczki z uwagi na swą odmienność. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje uznania, aż do chwili, gdy wyrasta na pięknego łabędzia. Przepiękna baśń, która uczy tolerancji.
 3. Jezioro Łabędzie - Piotra Czajkowskiego - to cudowny balet geniusza muzyki epoki romantyzmu, jeden z najbardziej znanych baletów na świecie. Dzieło powstało w 1876 roku.
 4. Ptasie radio - to kultowy wiersz Juliana Tuwima, którego bohaterami są ptaki z brzozowego gaju, które wyczyniają nie lada popis swoich umiejętności wydawania przeróżnych dźwięków. Nam najbardziej podoba się kultowa interpretacja Ireny Kwiatkowskiej. Tego trzeba posłuchać!
 5. Jonathan Livingstone Seagull - wyjątkowy i kontrowersyjny film z 1973 roku z oryginalną muzyką Neila Diamonda. To ekranizacja książki autorstwa Richarda Bacha. Czy ktoś zna film fabularny, w którym główną rolę odrywa mewa? Film opowiada historię młodego ptaka, który po wyrzuceniu przez swoje stado, wyrusza w podróż, aby odkryć, jak przełamać pewne granice. Filmowano prawdziwe mewy, ludzie podkładali jedynie dialogi. Film otrzymał 2 nominacje do Oscara i w 1974 roku zdobył Złoty Glob za muzykę, której możesz posłuchać tutaj.
 6. Wielki Ptak z Ulicy Sezamkowej - uczy liczenia i czytania. To duże, urocze, żółte ptaszysko na dwóch nogach wpisało się w dzieciństwo niejednego z nas.
 7. Bociany, Kuropatwy w śniegu, Świt, Odlot żurawi - to kilka tylko bardzo znanych obrazów Józefa Chełmońskiego (1849-1914), który ptaki malował dość często, a wspomniane obrazy na stałe weszły do historii malarstwa polskiego.
 8. Harry Potter - ten cykl musiał się zjawić w naszym rankingu oczywiście z uwagi na uroczą sowę śnieżną - Hedwigę. Każde dziecko od czasu powieści i filmu wie co to sowa śnieżna.
  Hedwiga
 9. Król Lew - to kultowa animacja Disney'a, w której jednym z bohaterów jest Zazu - toko białogrzbiety. Postać zapada w pamięć, a z uwagi na to, jak nieoczywisty gatunek reprezentuje, znalazł się w naszym TOP-ie.
 10. Władca Pierścieni - Tolkiena, to wspaniała powieść fantasy, która na stałe zapisała się w historii literatury. Peter Jackson stworzył wspaniałą ekranizację tego dzieła. Dlaczego to dzieło znalazło się w naszym wykazie? Z uwagi na orły, wspaniałe ptaki, które wielokrotnie ratują bohaterów tej historii z opresji.
 11. Piejo kury piejo - to ludowa przyśpiewka, która została wykorzystana przez Grzegorza Ciechowskiego na płycie OjDADAna - Grzegorz z Ciechowa. Piosenka znalazła się w naszym wykazie nie tylko z uwagi na tematykę, świetną piosenkę, ale także z uwagi na motyw ludowy, który bardzo często wykorzystuje tematykę ptaków w ludowej muzyce, haftach, rysunkach, wycinankach itp.© medianauka.pl, 2021-10-26, ART-4205

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Co to jest ochotka?
Co to jest ochotka?

Ochotka jest to nazwa larw muchówek z rodziny ochotkowatych, prowadzących wodny tryb życia.

Jak dokarmiać ptaki?
Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Największe pająki w Polsce
Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?Zobacz też

Mewowate
Mewowate (Laridae)
PtakiPtaki
Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Góry i lasy
Ewolucja. Zagadka życia na ziemi
50 idei, które powinieneś znać - Biologia
Biologia Zbiór zadań Matura Witkowski
The manga guide Biologia molekularna
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.