Rośliny górskie
W tym miejscu zgromadziliśmy wszystkie gatunki roślin drzewiastych i zielnych, które występują w górach. Za teren górski uważa się obszary wzniesione powyżej 500 m n.p.m. Są to Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie.
W górach z uwagi na odmienne warunki klimatyczne na różnej wysokości tworzą się tak zwane piętra klimatyczno-roślinne:
- Pogórze - najniższe piętro do 550 m n.p.m., przeważają grądy, gatunki górskie występują tu rzadko.
- Regiel dolny - obszar do około 1100 m n.p.m. z buczynami, łąkami kośnymi, z mieczykami i krokusami.
- Regiel górny - obszar do 1400 m n.p.m. na Babiej Górze, do 1550-1600 m n.p.m. w Tatrach, z borami świerkowymi, jarzębiną, psiarami.
- Piętro kosodrzewiny, piętro subalpejskie - do 1650 m n.p.m. na Babiej Górze i do 1850 m n.p.m. w Tatrach, z dominującą kosówką, jarzębem pospolitym, ziołoroślami.
- Piętro alpejskie, hale - występuje na wysokości 1850-2250 m n.p.m. z wysokogórskimi murawami, traworoślami, z porostami, mchami i wątrobowcami.
- Piętro turniowe - występuje jedynie w Tatrach, powyżej 2250 m n.p.m. z zaledwie około 25 gatunkami roślin naczyniowych, tworzące luźne murawy. Dominują porosty, mchy i wątrobowce.
Atlas roślin górskich BETA
Przedstawiamy atlas roślin górskich, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania. Oto wszystkie warzywa, które znajdują się w naszej bazie.
Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie roślin górskich: 113.
Jak działa klucz w atlasie?
Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w naszej bazie danych.
Dla przykładu jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany gatunek zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.
Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować.
Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty, którym nie przypisano danych cech w naszej bazie danych (na przykład z powodów braku danych źródłowych), a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Jeśli zatem karta gatunku nie zostanie wyświetlona dla zadanych warunków, nie oznacza to, że warunki te nie są spełnione.
Pamiętaj, że wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.