Rośliny leśne
W tym miejscu zgromadziliśmy wszelkie gatunki roślin drzewiastych i zielnych, które występują w lasach. Las lub inaczej biocenoza leśna jest zbiorowiskiem roślinności z dużym udziałem drzew rosnących, w dużym zagęszczeniu. Las ma zróżnicowaną strukturę pionową, od warstwy drzew, przez warstwę krzewów po runo leśne, na które składają się warstwa złożona z roślin zielnych i krzewinek, grzyby, a także mchy i porosty. Wraz ze zwierzętami, przyrodą nieożywioną, elementy te wzajemnie na siebie wpływają.
Struktura lasu silnie zależy od klimatu, a więc także od lokalizacji geograficznej. Lasy strefy umiarkowanej, podzwrotnikowej, zwrotnikowej, podrównikowej i równikowej znacznie się od siebie różnią.
Wśród typów lasów wyróżniamy:
Las iglasty, bór - to las, w którym drzewa iglaste stanowią znakomitą większość. W zależności od dominującego gatunku drzew możemy wyróżnić bór sosnowy, bór świerkowy i bór jodłowy.
Las mieszany i bór mieszany - to las, w którym występują zarówno drzewa liściaste (dąb, buk) jak i drzewa iglaste (sosna, świerk, jodła i modrzew).
Las liściasty, las - las, w którym drzewa liściaste stanowią większość w drzewostanie. Są tu lasy okresowo zielone: lasy zrzucające liście na zimę ze strefy klimatu umiarkowanego, lasy monsunowe, zrzucające liście w porze suchej i lasy wiecznie zielone: wilgotne lasy równikowe, lasy wawrzynolistne i lasy twardolistne.
Spośród lasów zrzucających liście na zimę wyróżniamy następujące typy:
- Buczyny - lasy, w których dominującym gatunkiem jest buk.
- Dąbrowy - lasy, w których dominującym gatunkiem jest dąb.
- Grądy, lasy grądowe - lasy wielogatunkowe, wielowarstwowe, z udziałem dębów, grabów, jesionów, klonów, wiązów i innych.
- Łęgi, lasy łęgowe - zbiorowiska leśne związane z rzekami, potokami, terenami zalewanymi okresowo. Są tu olchy, topole, wierzby, wiązy, jesiony i inne.
- Olsy - lasy na terenach bagiennych
Atlas roślin leśnych BETA
Przedstawiamy atlas roślin leśnych, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania. Oto wszystkie warzywa, które znajdują się w naszej bazie.
Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie roślin leśnych: 575.
Runo leśne
Oto wybrane rośliny runa leśnego, jakie występują w naszym kraju:
- bagno zwyczajne
- borówka brusznica
- borówka czarna
- czosnek niedźwiedzi
- czworolist pospolity
- fiołek leśny
- jaskier kosmaty
- kokoryczka wielkokwiatowa
- konwalia majowa
- konwalijka dwulistna
- narecznica krótkoostna
- niecierpek pospolity
- orlica pospolita
- płonnik pospolity
- poziomka pospolita
- przylaszczka pospolita
- siódmaczek leśny
- szczawik zajęczy
- szczotlicha siwa
- trzcinnik leśny
- wrzos pospolity
- zawilec gajowy
- zawilec żółty
Ogród leśny - rośliny leśne w ogrodzie
Ogrody leśne są rzadko spotykane. Jeśli ogród powstaje na terenie leśnym - wystarczy zachować unikalny charakter terenu poprzez dbałość o stan otoczenia, usuwanie chwastów, reagować na pojawiające się szkodniki.
Przy sztucznie tworzonym ogrodzie leśnym warto zachować piętra roślinności leśnej. Drzewa i krzewy leśne powinny mieć odpowiednie podszycie, na które mogą składać się mchy, porosty, krzewinki oraz byliny. Można zasadzić funkie, wrzosy i wrzośce, a nawet byliny cebulowe. Dobrze będą komponować się z krajobrazem skalniaki.
Dobór roślin do ogrodu leśnego zależy od warunków wodnych, rodzaju gleby oraz ilości światła. Gdy dysponujemy ziemią przepuszczalną, kwaśną, nasadzamy głównie rośliny iglaste takie jak: cisy, świerki, jałowce, tuje, wrzosy i wrzośce, a także różaneczniki, azalie, funkie, żurawki. Gdy mamy do dyspozycji mamy ziemię próchniczną warto sadzić berberysy, ostrokrzewy, lilaki, jaśminowce oraz tawuły. Dobrze komponują się też bluszcze i powojniki. Z drzew i krzewów warto rozważyć posadzenie takich roślin jak klon, brzoza, porzeczka, dereń, trzmielina, kalina, czeremcha, wierzba, jarząb, pięciornik.
Warto tez posadzić kwitnące rośliny takie jak: rudbekia, konwalia, fiołek, przylaszczka, pierwiosnek, przebiśnieg. Świetnie kompozycje uzupełnią trawy i turzyce.
Niezwykle ważne są mchy, porosty i paprocie.
Jak działa klucz w atlasie?
Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w naszej bazie danych.
Dla przykładu jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany gatunek zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.
Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować.
Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty, którym nie przypisano danych cech w naszej bazie danych (na przykład z powodów braku danych źródłowych), a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Jeśli zatem karta gatunku nie zostanie wyświetlona dla zadanych warunków, nie oznacza to, że warunki te nie są spełnione.
Pamiętaj, że wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.